poniedziałek, 21 września 2015

Jesienny kącik czytelniczy czyli kilka lektur na złotą polską czy deszczową jesień
Nieważne czy mamy złotą polską jesień, z pięknymi słonecznymi dniami czy też za oknem leje deszcz, a wieczory są szare, zimne i melancholijne. Czytać zawsze warto. Postanowiłam zatem przedstawić kilka książek, które umilą Wam czas podczas jesiennych dni :-).

1. Deborah Install, Robot w ogrodzie, przeł. Zbigniew Zawadzki, Wydawnictwo WAM, Kraków 2015.
(recenzja tutaj)

"Ben jest dobrym i miłym facetem, ale uciekającym wciąż przed odpowiedzialnością. Nie chce mieć dzieci, unika pracy, niczego nie kończy. W pewnym momencie jego życia Amy traci cierpliwość i postanawia od niego odejść.
W ich ogrodzie niespodziewanie pojawia się uszkodzony robot. Ben decyduje się nim zająć i naprawić go. Ich niezwykła przyjaźń pozwoli zmierzyć się Benowi z przeszłością i dostrzec to, czego zabrakło w jego relacji z ukochaną."


2. Sue Monk Kid, Sekretne życie pszczół, przeł. Andrzej Szulc, Wydawnictwo Literackie, Warszawa 2005.

"Kilkunastoletnia Lily jest wychowywana przez chłodnego i agresywnego ojca. W dodatku żyje w poczuciu winy, podejrzewając, że w dzieciństwie przyczyniła się do śmierci matki.
Jej los odmieni się jednak, gdy w poszukiwaniu akceptacji i ciepła ucieknie z domu. W miasteczku Tiburon w Karolinie Południowej - u boku trzech czarnoskórych kobiet pracujących jako pszczelarki, niepospolitych i mądrych - znajdzie prawdziwą rodzinę. A może także miłość swego życia..." 


3. Sofia Caspari, W krainie kolibrów, tłum. Paulina Filippi-Lechowska, wyd. Otwarte, Kraków 2015. 

"Latem 1863 roku Anna i Viktoria zaprzyjaźniają się na statku do Argentyny - ówczesnej ziemi obiecanej dla tysięcy Europejczyków. Młode kobiety dzieli prawie wszystko. Zakochana Viktoria płynie do swego męża Humberta, syna bogatego właściciela ziemskiego. Nie martwi się o swój los, rozkoszuje się luksusową podróżą, śmieje się głośno i odważnie patrzy życiu w oczy. Anna jest służącą - ma dołączyć do bliskich, którzy już od roku mieszkają w Buenos Aires. Jej serce wypełnia obawa przed nieznanym.
W odległym kraju, z którym obie kobiety wiążą wielkie nadzieje, ich drogi z początku się rozchodzą. Przyszłość Viktorii będzie pełna zaskoczeń, Annę zaś czekają złe wieści..."

4. Magdalena Wala, Przypadki pewnej desperatki, seria z babeczką, Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2015. 
"Narzeczony Julii to ideał: kocha dziewczynę na zabój i ofiarowuje jej miłość do grobowej deski, a ponadto jest spadkobiercą starego pałacyku. Materiał na scenariusz o księżniczce i rycerzu na białym koniu? Na wielkie love story z happy endem?
W pałacyku narzeczonego Julia znajduje pamiętnik pensjonarki, służącej na dworze księżnej Izabeli Czartoryskiej. Kryminalna zagadka relacjonowana przez autorkę pamiętnika coraz bardziej pochłania uwagę dziewczyny i rozbudza jej detektywistyczne zacięcie."

5. Sarah Waters, Za ścianą, przeł. Magdalena Moltzan-Małkowska, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2015.

"Londyn 1922 rok. Świat jeszcze się nie otrząsnął z wojennej zawieruchy, a już zbierają się nad nim kolejne chmury. Ludzie stracili złudzenia i domagają się zmian. Tymczasem na południu miasta, w eleganckiej dzielnicy Champion Hill, w domu gdzie wspomnienia wojny są wciąż żywe, życie ma się zmienić z dnia na dzień nie do poznania. 
Owdowiała pani Wray i jej dwudziestosześcioletnia córka Frances - niezamężna, o intrygującej przeszłości i widokach na staropanieństwo - są zmuszone przyjąć lokatorów. Przybycie Lilian i Leonarda Barberów, młodego, nowoczesnego małżeństwa z "klasy urzędniczej", wnosi niespodziewany chaos w ich szarą rzeczywistość: hałaśliwą gramofonową muzykę, atmosferę nieustannej zabawy i koloryt. Zaintrygowana Frances zagląda do ich życia przez uchylone drzwi i nasłuchuje odgłosów zza ściany. Kiedy nieoczekiwanie zaprzyjaźnia się z Lilian, lojalność obu kobiet wobec bliskich staje pod znakiem zapytania. Rodzi się wiele pytań, jedna strona wraca do przeszłości, druga otwiera zupełnie nowy rozdział. I nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki to wszystko znajdzie finał."

6. Jandy Nelson, Oddam ci słońce, tłum. Dominika Cieśla-Szymańska, wyd. Moondrive, Kraków 2015.

"Jude - Pełna energii buntowniczka zabiegająca o uwagę matki. Samotna i skrycie romantyczna. Podjęła wiele złych decyzji, których skutki musi ponieść. Kiedyś brat bliźniak był jej najlepszym przyjacielem...
Noah  jest nieśmiały i delikatny. Skonfliktowany z ojcem, silnie związany z matką. Zakochany w sztuce. Marzy o tym, żeby zostać artystą. Jednak staje się kimś, kim nigdy nie chciał być. Kiedyś on i Jude jego siostra bliźniacza byli nierozłączni..."7. Reyes Monforte, Okrutna miłość, przeł. Zbigniew Zawadzki, Wydawnictwo WAM, Kraków 2014. 
(recenzja tutaj)

"To był moment. Reszta muzyków stroiła instrumenty. Peter uniósł rękę do węzła krawata i rozluźnił go. Odchylił głowę z lewej strony na prawą i rozpiął górne guziki białej koszuli. Pomyślała: chcę spędzić z nim resztę życia. 
Wystarczyły cztery lata, aby zmienił jej życie w piekło. 
-Mami, mami - krzyknęła słodko Victoria, zbliżając buzię do słuchawki. - Mami, kocham cię. Gdzie jesteś? Dlaczego nie przyjeżdżasz?
Okrutna miłość to prawdziwa historia o poświęceniu i odwadze kobiety, której miłość do dziecka nie zna granic. Po latach upokorzeń, oszustw i przemocy doświadczanej ze strony męża, María postanawia zrobić wszystko, by ochronić przed nią swoją córeczkę. Prawdziwy dramat rozpoczyna się jednak, gdy prawo, zamiast je bronić, zaczyna im zagrażać."

8. H.J. Rahles, Nieskończoność, przeł. Anna Klingofer, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2013. 

"Jest rok 2264. Mroczna Ziemia już minęła. Średnia długość życia człowieka to sto pięćdziesiąt lat. Większość pracy wykonują roboty. Prawie wszyscy ludzie posługują się mózgołączem, które pozwala im na zapisywanie wspomnień w globalnej bazie danych. Zaimek osobowy "ja" wyszedł z użycia. W tym stechnokratyzowanym społeczeństwie miłość jest czymś niepożądanym.
Finn Nordstrom, dwudziestosześcioletni historyk i tłumacz martwego języka niemieckiego zostaje poproszony o zbadanie tajemniczego znaleziska - dziennika dziewczyny z XXI wieku.
Tymczasem w innej czasoprzestrzeni Eliana odwiedza ulubioną berlińską księgarnię. Spotka w niej przystojnego mężczyznę, który nie wie... do czego służy guma do żucia.
Co połączy tych dwoje? Niezwykła opowieść o uczuciu rodzącym się wbrew rozumowi."

9. Tara Conklin, Służąca, przeł. Justyna i Sławomir Studniarz, Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2015.

"Lina Sparrow, młoda i ambitna prawniczka zatrudniona w znanej kancelarii na Manhattanie, otrzymuje zadanie, które może ją wywindować na szczyt palestry: ma przygotować zbiorowy pozew o wielomilionowe odszkodowania dla potomków amerykańskich niewolników.
Podczas zbierania materiałów, Lina natrafia na ślad Lu Anne Bell, XIX-wiecznej malarki. Czy jej obrazy mogły być dziełem ciemnoskórej służącej, siedemnastoletniej Josephine? Jej potomek byłby idealnym powodem w procesie. Lina postanawia dowiedzieć się czegoś więcej na temat losów młodej służącej i odkrywa kolejne sekrety dotyczące również jej własnej rodziny..."

10. Tove Jansson, Wiadomość, przeł. Teresa Chłapawska, Justyna Czechowska, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2015. 

"Wiadomość - książka wydana po raz pierwszy w oryginale w 1997 roku - była pożegnaniem Tove z twórczością pisarską, ostatnią wiadomością wysłaną do czytelników. Wyboru dokonała sama Tove Jansson. Tworzą one swego rodzaju portret jednej z najbardziej twórczych artystek XX wieku."
11. Remigiusz Mróz, Ekspozycja, Wydawnictwo Filia, Poznań 2015.
(recenzja tutaj)

"Pewnego ranka turyści odkrywają na Giewoncie makabryczny widok - na ramionach krzyża powieszono nagiego mężczyznę. Wszystko wskazuje na to, że zabójca nie zostawił żadnych śladów. 
Sprawę prowadzi niecieszący się dobrą opinią komisarz Wiktor Forst. Zanim tamtego ranka stanął na Giewoncie, wydawało mu się, że widział w życiu wszystko. Tropy, jakie odkryje wraz z dziennikarką Olgą Szrebską, doprowadzą do do dawno zapomnianych tajemnic...
Winy z przeszłości nie dadzą o sobie zapomnieć. Okrutne zbrodnie muszą zostać odkupione."12. Wojciech Werhun, Kwadrans uważności - ćwiczenia duchowe, Wydawnictwo WAM, Kraków 2015. - czyli w ramach książek z duszą coś dla chcących się rozwijać :-)  (zernknijcie tu)

"Potrzebujesz zwolnić? Daj sobie kwadrans. Czas tylko dla Ciebie. Żeby się zatrzymać. Żeby odkryć prawdę o sobie. Żeby znaleźć to, czego pragniesz.  
49 ćwiczeń na uważność to indywidualny program rozwoju osobistego i duchowego. 
Nauczysz się trwać w obecności Boga, staniesz się kimś wdzięcznym i świadomym siebie. Każdy etap ćwiczeń wprowadzi cię na głębszy poziom relacji z Bogiem i samym sobą". 

Cytaty pochodzą z okładek książek :)
Miłego jesiennego zaczytania :)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza