piątek, 19 lutego 2021

Remigiusz Mróz - od czego zacząć przygodę z pisarzem

 


Remigiusz Mróz to chyba jeden z najbardziej znanych pisarzy polskich, jeśli nie Polaków w ogóle. Któż nie słyszał o nim, czy to za sprawą kosmicznie szybko pisanych książek, ogromnych nakładów sprzedawanych w milionach egzemplarzy czy seriali powstających na kanwie jego powieści. Kim jednak jest pisarz, który znacząco wpłynął na tempo pisania i wydawania książek w naszym kraju? 

O autorze słów kilka

34-letni prawnik mieszkający pod Opolem od kilku lat niepodzielnie rządzi na polskim rynku wydawniczym. Remigiusz Mróz urodził się 15 stycznia 1987 roku w Opolu i już w dzieciństwie miał zacięcie do pisania. Razem z kolegą redagował własne pismo. Tworzenie było mu pisane, choć zawodowo początkowo podążył całkiem inną ścieżką. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego, zyskując w 2015 roku stopień doktora nauk prawnych za rozprawę "Cyfryzacja sfery władztwa publicznego". W tym czasie tworzył już i wydawał pierwsze powieści, utwierdzając się w przekonaniu, że to właśnie pióro a nie toga będą znaczyć jego przyszłość. 

Jak sam wyznaje, początki nie były łatwe. Wydawnictwa nie odpowiadały. By przebić się, trzeba było przejść swoje. Samo wydanie pierwszych powieści, choć nauczyło go wiele, usiane było rozmaitymi trudnościami. Pierwsza książka "Wieża milczenia" pojawiła się w księgarniach w 2013 roku. Rozgłos przyniosły mu kolejne powieści, "Prędkość ucieczki" oraz "Horyzont zdarzeń" wchodzące w skład cyklu "Parabellum". Od tego czasu blogerzy, vlogerzy książkowi oraz dziennikarze wzięli autora na warsztat. A Remigiusz Mróz nie spoczywał na laurach. W ramach swojej życiowej filozofii codziennego czytania, biegania dużej liczby kilometrów i pisania przez kilka godzin, czyli bezustannego pracoholizmu, stworzył zaskakującą liczbę książek, nie dając się przy tym zaszufladkować. Do tego na łamach portalu Lubimy Czytać prowadził także kurs pisania. Jest pierwszym Polakiem, który otrzymał podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego. Na jego książkach pojawiają się blurby znanych zagranicznych pisarzy.  

Mróz - czytać czy nie czytać?

Nim zacznę opowiadać co i jak, pochylę się nad jednym pytaniem. Czy warto czytać Mroza, a jeśli tak, to dlaczego? Sama zaczynałam swoją przygodę z tym pisarzem całkiem niedługo po rozpoczęciu blogowania. Niejako od początku widziałam, jak z początkującego pisarza, urastał do rangi jednego z najpoczytniejszych twórców literatury popularnej. Choć sam czyta przeróżne gatunki i literaturę klasyczną, woli tworzyć książki, które docierają do szerszego grona publiczności. Wracając do pytania. Dla jednych powodem do lektury mogą być różne nagrody, czy fakt, że w 2019 roku był najchętniej czytanym pisarzem w Polsce. Dla mnie argument za sięgnięcie po jego prozę jest prosty. Potrzebujemy książek, przy których odpoczywamy i dobrze się bawimy, a to zapewnia autor cyklu o Chyłce. Mróz nie pozwala przypiąć sobie etykietki i próbuje różnych gatunków. Jego twórczość jest na tyle szeroka tematycznie i gatunkowo, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Kolejnym powodem, dla którego warto go czytać jest suspens. Nazywany mistrzem suspensu prowadzi akcję tak, że często czytelnik nie ma wytchnienia. A przy tym pisze prostym językiem, który nie wymaga od odbiorcy specyficznej wiedzy czy ogromnej dyspozycji umysłowej. 

Od czego zacząć czytanie?

Odpowiedź nie jest prosta. Po pierwsze przygotujcie sobie dużo czasu, bo jak już wsiąkniecie w mroźny świat, spędzicie w nim sporo godzin. Mróz wciąga, a jeśli zgra się z waszymi zainteresowaniami lub gustem czytelniczym, jesteście ugotowani. Wszak przed Wami, bagatela jedynie 46 książek. Na pewno nie polecam czytania tak, jak wychodziły powieści, bo po prostu wszystko się Wam pomiesza. 

Najlepiej zacząć albo od pojedynczych powieści albo do konkretnych serii. Wówczas nie pogubicie się w rozlicznych historiach i bez trudu wyłapiecie fabularne smaczki. Zacznijmy zatem od serii.

1. Seria z Joanną Chyłką

Charakterna pani adwokat, zapatrzony w nią i idealistycznie nastawiony do świata aplikant Kordian zwany popularnie Zordonem, ubóstwiający Cormaca McCarthy'ego informatyk o pseudonimie Kormak, wielka kancelaria Żelazny&McVay i sprawy, które wydają się nie do wygrania. Dla ambitnej i buńczucznej prawniczki nie ma jednak sytuacji bez wyjścia i kłopotów, w które nie byłaby w stanie wpaść. Szybka akcja, paskudni czarni bohaterowie, trudne sprawy, legendarna X5, dużo mięcha, alkoholu i Iron Maiden, to czeka na Was w cyklu prawniczym o Joannie Chyłce. Dla spragnionych czytania dodam, że póki co wyszło 12 tomów, więc spokojnie lektury Wam nie zabraknie. 

2. Seria z Komisarzem Forstem

Na początku miała być trylogia, potem tetralogia, pentalogia, w końcu wyszła heksalogia i mam wrażenie, że autor nadal nie powiedział ostatniego słowa. Niepokorny komisarz ubrany w kraciastą koszulę, uwielbiający gumy cynamonowe Big Red i gaszący obecne pożary nim wybuchną następne to znak rozpoznawczy serii. Wiktor Forst jest cyniczny, zgryźliwy, a jednak budzi sympatię czytelników i zrobi wszystko, by rozwiązać sprawę zwłok na Giewoncie. Szaleńczy pościg za Bestią z Giewontu, niezwykłe zwroty akcji i zagadka, która okazuje się naprawdę zagmatwana.

3. Seria z Gerardem Edlingiem

Brutalna, krwawa, tylko dla czytelników o mocnych nerwach. Seria książek z Gerardem Edlingiem pokazuje całkiem inne oblicze Mroza. Przygotujcie się na dyskomfort i drżenie. Zagadki kryminalne, które rozwiązuje prokurator specjalizujący się w kinezyce są naprawdę okropne. Jeśli jesteście fanami mocnych i krwawych historii, ta seria jest zdecydowanie dla Was. 

4. Seria z Damianem Wernerem

Nierozwiązana zagadka zaginięcia ukochanej, gorączkowe poszukiwania i naznaczone brzemieniem winy życie. Damian Werner ciągle żyje przeszłością, która w końcu go odnajduje. Jedno nagranie pociąga za sobą całą lawinę konsekwencji i grę, której finału bohater nawet się nie spodziewa. "Nieodnaleziona" i "Nieodgadniona" sprawią, że przekonacie się, iż człowiek jest w stanie znieść tak ogromną liczbę ciosów fizycznych i psychicznych, że nawet nie podejrzewalibyście go o podobną wytrzymałość.

4. Seria z Sewerynem Zaorskim

Sekrety, które na zawsze miały pozostać sekretami, Żeromice  i patomorfolog Seweryn Zaorski. Do tego listy od nieżyjącego od 20 lat ojca, które otrzymuje Kaja Burzyńska. Tajemnicze zdarzenia, miały nigdy nie wyjść na światło dzienne, szczególnie że małe miasteczka zawsze kryją w sobie historie, o których lepiej nie wiedzieć. Wciągająca, mroczna i jedna z uznana za jedną z lepszych serii autora.

5. Seria w "Kręgach władzy"

Nazywana polskim "House of cards" seria określana jest mianem political fiction. Spiski, wielkie pragnienie władzy, walka o "rząd dusz". Remigiusz Mróz po raz kolejny udowadnia, że dobrze odnajduje się w wielu gatunkach.

6. Trylogia "Parabellum"

Cykl osadzony w latach II wojny światowej stał się przełomem w literackiej karierze Mroza. To właśnie dzięki miłości czytelników do Leitnera czy Obelta autor zyskał szerszy rozgłos. Szybka akcja, wyraziści bohaterowie, historyczne tło i lekkie pióro to niewątpliwe zalety tej serii.

7. Cykl kosmiczny

Migające światła, dzwoniąca w uszach cisza, z której złowieszczo rozlega się tajemnicze "Rah'ma'dul". Dziwne zdarzenia na pokładzie statku, klimat osaczenia i strachu przed nienazwanym zagrożeniem a do tego podróże kosmiczne i dziwne zjawiska czasoprzestrzenno-fizyczne. Jeśli jesteście fanami "Obcego" ta seria zdecydowanie przypadnie Wam do gustu. 

8. Trylogia z Wysp Owczych

Trzy powieści, które ukazały się pod pseudonimem Ove Løgmansbø wywołały spore zamieszanie ze względu na obraz Wysp Owczych, który nie spodobał się ich mieszkańcom. Oliwy do ognia dolał fakt, że autochtonowie kompletnie nie kojarzyli autora, ich rzekomego sąsiada. Zniknięcie nastolatki staje się początkiem zburzenia idealnego obrazu Wysp Owczych, które z jednej z najbezpieczniejszych przystani na świecie, stają się miejscem skrywającym mroczne sekrety.

Pojedyncze powieści

1. "Wieża milczenia"

Historia nieuchwytnego mordercy, którego kolejnych posunięć nie sposób przewidzieć. Debiut pisarza, doskonale pokazujący, że Remigiusz Mróz lubi zaskakujące zwroty akcji i fabułę, której nie sposób przewidzieć. 

2. "Turkusowe szale"

To kolejna historyczno-sensacyjna powieść Mroza. Znów autor zabiera czytelnika do świata II wojny światowej. Przedstawia opowieść o losach 307 Dywizjonu Nocnego Myśliwskiego „Lwowskich Puchaczy”, którego członkowie mimo licznych przeciwności, pragną walczyć z Niemcami. Pikanterii fabule dodaje szpieg, który czai się w szeregach lotników. 

3. "Świt, który nie nadejdzie"

Kryminalno-sensacyjna powieść toczy się w przedwojennej Warszawie. Główny bohater po przeprowadzce do stolicy zamiast świetlanej przyszłości odnajduje w niej nowe "ciemne" zajęcie. Gangsterski świat staje otworem przed Ernestem Wilmańskim, jednak przeszłość i popełnione grzechy dają o sobie znać. 

4. "W cieniu prawa"

Początek XX wieku, Galicja. To właśnie w jednym z dworków zaboru austriackiego dochodzi do morderstwa. O popełnienie zbrodni zostaje oskarżony nowy czyścibut, przeciwko któremu świadczą wszelkie dowody. Rozpoczyna się gra z czasem o ocalenie życia i znalezienie prawdziwego sprawcy.

5. "Czarna Madonna"

Tajemnicze zniknięcie samolotu, dziwne sygnały pojawiające się w różnych miejscach, w których na pewno nie mógł się on znaleźć i przerażający telefon, w którym główny bohater słyszy swój własny głos. Co z tym wspólnego ma tytułowa Czarna Madonna i były ksiądz? Horror Mroza przypomina bardziej powieść grozy, która stopniuje napięcie, jest pełna zwrotów akcji i od pierwszych stron nasuwa skojarzenia z serialem "Lost" i filmem "Pozostawieni" powstałym na podstawie książek Tim'a LaHaye'a i Jerry'ego B. Jenkins'a

6. "Hashtag"

Osadzony częściowo w Internecie thriller Mroza opowiada o otyłej, walczącej z depresją Tesie, która pewnego dnia zostaje uwikłana w intrygę Architekta. Tajemnicza paczka, dziwne wpisy zaginionych osób, które ukazują się w mediach społecznościowych i poszlaki prowadzące do dawnego profesora bohaterki to zaledwie wierzchołek góry lodowej. 

7. "Lot 202"

Co łączy chłopaka, który zaginął lata wcześniej i samolot z premierem na pokładzie? Na to pytanie trzeba będzie znaleźć bardzo szybką odpowiedź, gdyż terroryści nie są osobami, z którymi łatwo negocjować. Charakterystyczna dla autora zawrotna akcja, twisty fabularne i przeszłość, która ma wielkie znaczenie w rozwiązaniu zagadki to esencja "Lotu 202".

8. "Osiedle RZNiW"

Hip-hop, ubóstwo, zagadka kryminalna i początek XXI wieku. Jeden sms z nieznanego numeru burzy na pozór spokojne życie Deso. Gdy okazuje się, że o pomoc prosiła zaginiona koleżanka z klasy, chłopak bierze sprawy we własne ręce i postanawia ją odnaleźć. 

9. "O pisaniu na chłodno"

Swego czasu Mróz prowadził na portalu Lubimy Czytać kurs pisania. Ta książka jest jednak czymś nieco innym. Po pierwsze dużo miejsca zajmuje w niej historia o samym autorze. Tym jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem, jak wyglądało jego życie i co stało się, że znalazł się w tym punkcie, w którym jest. Autor snuje swoistą legendę o sobie. Wspomina niezwykłego przyjaciela, opisuje pierwsze starcia z wydawcami. W końcu zaś przechodzi do tego, jak pisać. Jeśli nie czytaliście jeszcze żadnej pozycji o tym jak tworzyć fabuły, to lektura dla Was. Dla znających podstawy warsztatu pisarskiego będzie po prostu powtórką posiadanej już wiedzy. 

Mróz tematycznie

 • Miłośnikom sądowych utarczek zdecydowanie polecam serię z Chyłką.
 • Na fanów kryminalnych zagadek czeka prawdziwa uczta. Po pierwsze seria z komisarzem Forstem, po drugie seria z Sewerynem Zaorskim, po trzecie trylogia z Wysp Owczych. Dobrze odnajdzie się tu również Chyłka. Z pojedynczych książek "Wieża milczenia", "Świt, który nie nadejdzie", "W cieniu prawa" i "Osiedle RZNiW".
 • Jeśli kręcą was polityczne wątki "W kręgach władzy" i "Lot 202" jest dla was. 
 • Wielbicielom bardzo mocnych wrażeń polecam sięgnięcie po książki z Gerardem Edlingiem, nie zawiedziecie się. 
 • Historię w tle odnajdziecie zaś w trylogii "Parabellum" i "Turkusowych szalach" i to w dużej ilości.
 • Dla lubiących niewyjaśnione zdarzenia i kosmiczne klimaty autor przygotował "Chór zapomnianych głosów", "Echo z otchłani" i "Czarną Madonnę"
 • Gierki psychologiczne z bohaterami znajdziecie na stronach "Nieodnalezionej", "Nieodgadnionej" oraz "Hashtagu".
 • Adeptom pisania pomoże zaś "O pisaniu na chłodno"

O Mrozie na koniec

Książki Remigiusza Mroza jak każdego bardzo płodnego autora są nierówne. Znajdziecie wśród nich lepsze i słabsze powieści. Jedne z pewnością przypadną Wam do gustu, inne zapewne nie. Jest ich jednak na tyle, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie. To lektury przy których można odpocząć i czytać je w każdych warunkach. Jeśli chcecie zapoznać się z całą twórczością autora, radzę się Wam pospieszyć, bo w dniu, gdy piszę te słowa Mróz wydał 46 powieści. Nie jest zatem niemożliwe, że w przyszłym roku wyzwanie czytelnicze 2022 zamiast przeczytam 52 książki w roku, będzie brzmiało przeczytam twórczość Mroza w ciągu roku. 

3 komentarze:

 1. Czytałam jedną książkę z serii o Gerardzie Edlingu i nie podobała mi się. Ale być może bardziej przez charakterystyczny klimat PRLu niż sam styl autora. Na pewno spróbuję jeszcze jakiejś jego książki, choć teraz może postawię na najpopularniejszą chyba serię o Chyłce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W twórczości Mroza dobre jest to, że jest bardzo zróżnicowana i łatwo czytelnikom znaleźć coś dla siebie. Chyłka to dobry wybór, ale polecam też serię z Forstem czy klimatyczne sci-fi.

   Usuń
  2. Dla mnie "Behawiorysta" był aż za krwawy, choć przyznam, że pamiętam o nim do dziś. Lubię Mroza z początków pisania, jest dla mnie świeży. Chyłka jak najbardziej wciąga, ale w serii są lepsze i gorsze tomy. Pozdrawiam :)

   Usuń