czwartek, 11 października 2018

Przemysław Wechterowicz, Marcin Minor "O czym myślisz?" oraz Przemysław Wechterowicz, Jakub Grochola "Złota rybka"
Kilka miesięcy temu pojawiła się na świecie wspaniała, piękna, malutka radość. Nawet w życiu ciotki taki szkrab wiele zmienia. Jako książkoholik nagle zaczęłam się mocno interesować literaturą dziecięcą, zastanawiać się, co mogę podsunąć siostrzenicy, by zarazić ją miłością do czytania, choć do tego jeszcze trochę czasu ;). Na co dzień mam do czynienia z dziećmi, obserwuję jak fascynują je proste książeczki, ile radości daje nawet samo przeglądanie pięknie wydanych publikacji. Postanowiłam więc spróbować swoich sił i opowiedzieć o dwóch najnowszych dziełach Przemysława Wechterowicza.

"O czym myślisz?" to króciutka książeczka dla najmłodszych czytelników. Wydana na grubych, twardych stronach, o której w mojej pracy mówi się "twardzioszka", opowiada o myślach bohaterów. Mały czytelnik na stronach poznaje konkretne postaci i dostaje małą podpowiedź, o czym może myśleć, np. foka. Stwarza to wspaniałą okazję do zabawy w zgadywanie, pracy wyobraźni, odkrywania skrytego w dymku sekretu, a nawet snucia bogatych opowieści, wszystko zależy od inwencji czytającego. Na następnej stronie następuje weryfikacja pomysłów z tym, co tak naprawdę pojawiło się w głowie bohatera.

Piękne ilustracje Marcina Minora cieszą oko. Są kolorowe, dopracowane, bardzo szczegółowe (widać nawet konkretne włoski sierści), ale w bardzo przyjazny dla dziecka sposób. Barwy są wyważone, absolutnie nie drażnią wzroku. Realizm przedstawienia połączony z baśniowością sprawiają, że śmiało można pokazywać dziecku jak wygląda miś, sroka, krokodyl, ale także ujrzeć zaraz te zwierzęta w nieco innej, ludzkiej odsłonie, np. w koszulce. 

Siłą książki są przede wszystkich pytania, skłaniające do ruszenia głową, opisywania przedstawionych bohaterów oraz wspomniane już ilustracje. Grube, twarde strony sprawiają, że oglądanie publikacji nie nastręcza trudności i można to robić wielokrotnie bez obawy o zniszczenie książki. Zaokrąglone rogi dają pewność, że dziecko nie urazi rączki podczas przeglądania, co mogłoby zniechęcić je do kolejnego spotkania z lekturą. Dużym zaskoczeniem i myślę, tym co sprawi maluchom największą radość jest zakończenie książki. Urocze i pomysłowe.Pozycją dla nieco starszych jest druga z książeczek autora "Gwiazdki z nieba" czy "Proszę mnie przytulić", który dał się poznać wszystkim jako pisarz doskonale odnajdujący się w tworzeniu fabuł wyjaśniających dzieciom świat i zachęcających je do poznawania różnych historii. "Złota rybka" , gdyż o niej mowa, skojarzyła mi się przez układ tekstu i obrazków z komiksem. Historia jest prosta, choć posiada więcej tekstu niż wspomniane wyżej "O czym myślisz?". Książeczka opowiada o mieszkającej w wodopoju złotej rybce, która spełnia życzenia przychodzących do niej zwierząt. Trzeba przyznać, że potrzeby bohaterów są oryginalne, ciekawe i wywołują uśmiech na twarzy czytającego. Stwarzają również okazję do wspaniałej rozmowy i dociekania, dlaczego właśnie te rzeczy są potrzebne postaciom. Co skłoniło je do tego, by poprosić o takie przedmioty. Fabuła uczy wdzięczności za otrzymane dobra, a także pokazuje konkretne problemy niektórych bohaterów. W zabawny, mądry i prosty sposób wskazuje na ważne i ważniejsze życiowe sprawy. Warto wspomnieć, że humor często jest tu subtelny i oparty na wychwytywaniu szczegółów, co stanowi dodatkowy atut publikacji. 

Ilustracje Jakuba Grocholi ogląda się z uśmiechem na ustach. Proste, stonowane kolorystycznie, zabawne, świetnie komponują się z tekstem Przemysława Wechterowicza, tworząc sympatyczną i ciepłą całość. Warto zwrócić także uwagę na duży, czytelny tekst, rozłożony w taki sposób, by nie odstraszał, ale stanowił być może jedną z pierwszych czytanek dziecka. 
Jako starszy, dużo starszy czytelnik odnalazłam w tej książce kilka rzeczy, których pewnie nie zauważy dziecko, ale przecież literatura dziecięca rządzi się swoimi prawami. Nie musi być wierna rzeczywistości, nie akcentuje podstępów, jest nastawiona na to, by wprowadzić malucha w konkretny świat, zagadnienie i to udaje się autorowi świetnie. Złota rybka nie jest wszechmocna, nie może dać dosłownie wszystkiego, jest bliższa rzeczywistości przez to, że ma swoje ograniczenia i wie, co jest dobre. Niby to krótka książeczka dla dzieci a stwarza naprawdę szerokie pole do rozmów z pociechą, pokazywania jej przeróżnych zagadnień, zabawy i nauki w jednym. Uczę się coraz bardziej doceniać i odkrywać te proste, ale pełne treści przekazy. I polecam obie pozycje tym najmniejszym i nieco starszym.
Za egzemplarze recenzenckie książek serdecznie dziękuję Wydawnictwu Mando.
Przemysław Wechterowicz, O czym myślisz?, ilustr. Marcin Minor, wyd. Mando, Kraków 2018.

Przemysław Wechterowicz, Złota rybka, ilustr. Jakub Grochola, wyd. Mando, Kraków 2018. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza