poniedziałek, 11 grudnia 2017

Książki na adwent czyli zdążyć duchowo na święta

z cyklu Książki z duszą


Rozpoczął się drugi tydzień adwentu. Przed nami święta, ale też duchowa praca, dlatego proponuję kilka tytułów, które poruszają i dają do myślenia. 


"Bóg w wielkim mieście" Katarzyny Olubińskiej to pozycja, która sprawia, że przestajemy postrzegać chrześcijan jako cichych, nieciekawych i niezaradnych ludzi. Człowiek wierzący to ktoś, kto potrafi cieszyć się małymi rzeczami, ale i odnosić sukcesy, spełniać swoje marzenia i radzić sobie nawet w wielkim mieście, w którym nieraz wiele odrywa od Boga. Mądra, interesująca i udowadniająca, że Bóg jest dla wszystkich.Abp Grzegorz Ryś "Moc wiary" i "Moc Słowa". To dwie pozycje, które można podczytywać rano i wieczorem, ponieważ składają się z krótkich rozważań. Pozwalają znaleźć temat do rozmyślań przy niewielkiej ilości czasu. Do tego niezwykła wrażliwość, inteligencja i umiejętność głoszenia autora, sprawiają, że to idealne pozycje do codziennej lektury. Tomasz Gaj Op, Magdalena Pajkowska "Sankofa. Nie zmarnuj życia". Wciągająca rozmowa o życiu, reagowaniu, ujarzmianiu własnych emocji, uczuć, reakcji. Świetna lekcja o tym, jak postępować, radzić sobie z codziennymi problemami, wychowywać dzieci i zmieniać siebie. Do wielokrotnego czytania i powtarzania. 

S. Małgorzata Chmielewska, Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka "Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego". Dosadny wykład o tym, czym jest życie chrześcijanina, jak powinno przebiegać i jak działać mądrze oraz sprawiać, by ludzie nie byli marginalizowani. Rewolucja miłości w praktyce. Adam Szustak OP "Plaster miodu" czyli rekolekcje adwentowe, do przeczytania, przećwiczenia, z miejscem na notatki. Mobilizuje do rozwinięcia więzi z Bogiem i znalezienia większej ilości czasu na modlitwę. 

Tomasz Nowak OP, Tomasz Gaj OP "Mirra i pomarańcze" to kolejne rekolekcje, ale tym razem w formie audiobooka, czyli nie ma, że nie masz czasu na czytanie, bo możesz ich spokojnie posłuchać podczas jazdy samochodem, biegania, gotowania czy sprzątania. Rzecz o Bogu, który kocha i czeka. Na koniec proponuję jeszcze "Kato-botoks" Szymona Hołowni, który mam w formie MP3. Publicysta w swoim niepowtarzalnym stylu o filarach chrześcijaństwa czyli poście, jałmużnie i modlitwie. Dosadnie, ciekawie i twardo. 

A na koniec taka refleksja. Słuchałam wspomnianych audiobooków już ze trzy razy i myślę, że muszę to zrobić jeszcze kilka, by o nich Wam opowiedzieć, ale naprawdę warto się zapoznać z przedstawionymi tu tekstami. 

A co Wy zaproponowalibyście na półmetku adwentu?

6 komentarzy:

 1. Wspaniałe propozycje <3
  Ja jeszcze nie jestem przekonana do "Boga w wielkim mieście", bo nie przepadam za blogiem, ale reszta cudna! Mam swój "Plaster miodu". A ciekawa jestem tego "kato-botoksu" (uwielbiam Hołownię za te jego chwytliwe tytuły i ogólnie za wszystko, ale tu mnie trochę zmroził...).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hołowni chyba z 4 czy 5 razy słuchałam, genialny jest. Podobnie S. Chmielewska, w sumie to są zbieżności w tym, jak mówią :). "Bóg w wielkim mieście" jest nieco inny od pozostałych, to fakt. Ale dobre jest to, że pokazuje, że chrześcijanin to nie jakiś maluczki człowiek, żyjący na minimum, ale że można mierzyć wysoko i osiągać sukces i nadal być wierzącym. Dziwne, że takie rzeczy trzeba przypominać.

   Usuń
 2. Chyba zdecyduję się na którąś z tych książek. Może sięgnę po ''Sankofa. Nie zmarnuj życia'', bo wydaje się być naprawdę ciekawa. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Sankofa" świetnie pozwala poukładać wiele spraw, pewne zauważyć i żyć naprawdę mądrze. To idealna pozycja do rozwoju. Szkoda, że nie miałam już jej kilka ładnych lat temu :).

   Usuń
 3. Chętnie sięgnę po "Moc wiary" i "Moc Słowa". Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Abp Ryś jest niezastąpiony. Na pewno nie będziesz zawiedziona tymi książkami :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń