Elena Favilli, Francesca Cavallo "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet" - Recenzja
"Jej najpopularniejszym projektem była klasyczna sukienka zwana małą czarną. Dzięki Coco barwa kojarzona dotychczas z pogrzebem zyskała wieczorowy i elegancki charakter. Fasony wielu współczesnych ubrań wzorowane są na pomysłach Coco Chanel, projektantki, która zaczynała od szycia lalkom ubranek ze skrawków czarno-białych habitów" - s. 36
Po raz kolejny w moje ręce trafiła książka o kobietach, ale nie tylko dla kobiet. Zachwyciła mnie już samym tytułem na poły przekornym, na poły poważnym, skłaniającym do snucia planów i marzeń. Takim skłaniającym do działania, choć nie zawsze jest łatwo. Historia tej publikacji jest tym ciekawsza, że została ona wydana właśnie dzięki czytelnikom, ludziom pragnącym, by świat usłyszał o tym, co autorki zawarły na kartach. Jak same przyznają jest to najhojniej sfinansowana książka w historii crowdfundingu i przyznam się, że nie dziwi mnie to, że znaleźli się zapaleńcy, którzy chcieli, by te historie ujrzały światło dzienne.
Elena Favilli i Francesca Cavallo przybliżają sylwetki 100 kobiet, które odegrały ważną rolę w historii. Autorki przedstawiają szeroki przekrój niezwykłych kobiet od sportsmenek, przez artystki, aktywistki, działaczki polityczne na genialnych umysłach kończąc. Na kartach odnajdziemy historię o Adzie Lovelace, która wymarzyła sobie komputer na długo nim pojawił się w planach jego konstruktora, Alfonsie Strada kolarce która brała udział w Giro d'Italia, Alici Alonso niewidomej założycelce Ballet Nacional de Cuba, której powolna utrata wzroku nie przeszkodziła w tańczeniu i rozpowszechnieniu baletu na Kubie. Autorki przypominają sylwetkę rozbrykanej Astrid Lingren, tak podobnej w dziecięcym wieku do rudowłosej Pippi, bohaterki jednej ze swoich książek, zapoznają czytelników z Aung San Suu Kyi działaczką polityczną, która walczyła w Birmie o pokojowe rozwiązanie konfliktu, a po 21 latach pobytu w areszcie domowym zdobyła tam władzę. Wskazuje na dobroć Fadumo Davib założycielki licznych szpitali w Somalii i pierwszej kandydatki na prezydenta w tym kraju. Piszą o Irenie Sendlerowej, która z narażeniem własnego życia ratowała żydowskie dzieci podczas II wojny światowej, Malali Yousafzai, która nie ugięła się pod rządami Talibów i głośno mówiła o potrzebie edukacji i roli kobiet w społeczeństwie, za co została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Wspominają siłę Rosy Parks, która jedną decyzją nieustąpienia miejsca w autobusie rozpoczęła zmiany społeczne, zakończone zniesieniem segregacji rasowej. Zapoznają czytelników z Mae C. Jemison wyjątkowo inteligentną kobietą, niezdecydowaną, co chciałaby robić w życiu, dlatego działającą na wielu polach, pracującą dla NASA i będącą pierwszą afroamerykanką w kosmosie, ostatecznie zaś prowadzącą własną firmę i działającą na rzecz polepszenia służby zdrowia w Afryce. Wśród niezwykłych kobiet odnajdziemy także Amnę Al Haddas muzułmańską sztangistkę, Melbę Liston znakomitą puzonistkę czy Nellie Bly niezwykłą reporterkę, która przemierzyła świat szybciej niż bohater powieści Juliusza Verne'a. To oczywiście nie wszystkie postaci, o których mowa w "Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek".
Pięknie wydana, rzeczowa, ciekawa, zawierająca szereg inspirujących postaci i treści książka Eleny Favilli i Francescy Cavallo przypadła mi go gustu. 100 niezwykłych kobiet opisanych tak krótko, że spokojnie można przeczytać o jednej na dobranoc i jeszcze spokojnie zdążyć o niej porozmawiać, zapada w pamięć. Wykonane w różnym stylu, urzekające ilustracje oraz cytat z konkretnej bohaterki tworzą świetną całość. Uświadamiają czytelnikom, że kobiety są nie tylko silne, inteligentne, pomysłowe, wytrwałe, ale że mogą być, kim tylko zechcą. Mogą zdobywać szczyty, wygrywać zawody, działać społecznie i politycznie, angażować się na polu naukowym, być artystkami niezależnie od tego, gdzie się urodziły. To zachęta o to, by walczyć o własne marzenia, przekonania, ale także uczyć się od innych. W większości nieznane mi postaci przedstawione w publikacji skłaniają do refleksji, udowadniają, że włożony w realizację pragnień wysiłek procentuje, nawet jeśli trzeba się naprawdę długo starać. "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet" to fascynująca książka, na podstawie której można uczyć dzieci wytrwałości, rozmawiać o ważnych wartościach, budować przekonanie, że wiele zależy od nas, a marzenia warto wcielać w życie mimo przeciwności losu. Wszak bohaterki udowadniają, że łatwy start nie istnieje, a to co zdobywamy z trudem, doceniamy najbardziej.
Elena Favilli, Francesca Cavallo, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet, przeł. Ewa Borówka, wyd. Debit, Katowice 2017.
Komentarze
Prześlij komentarz