wtorek, 14 sierpnia 2018

Piotr Kasiński, Robert Trojanowski "Zrób sobie komiks"

"Za pierwszy polski komiks uznaje się "Przygody szalonego Grzesia", które zaczęły ukazywać się w lutym 1919 roku w tygodniku we Lwowie." - s. 30

Każdy ma w sobie coś z dziecka i to dobrze. Czasy, gdy komiks był uważany za publikację jedynie przeznaczoną dla najmłodszych już minęły. Obecnie istnieje naprawdę wiele ciekawych tytułów, które mają nie tylko za zadanie bawić, ale ukazują różne problemy, czasami w humorystycznym wydaniu, innym razem całkiem poważnie. Rynek komiksu zdaje się mieć całkiem dobrze. Poza znanymi tytułami japońskich mang, czy rodzimymi historiami lub popularnymi opowieściami Marvela, pojawiają się także inne publikacje, jak choćby "Phenian", z którym miałam okazję zaznajomić się w ubiegłym roku. Nie każdy sięga po książki. Statystyki czytelnicze mówią o tym bardzo dobitnie. Dlatego korzystanie z formy komiksu jest naprawdę dobrym pomysłem.

Kiedy dostałam propozycję zrecenzowania "Zrób sobie komiks" nie zastanawiałam się długo. Ogarnęła mnie ciekawość, co też znajdę w środku. Publikacja zaczyna się od przedstawienia autorów i przybliżenia, co zdecydowało o tym, że zajmują się właśnie komiksem. Następnie dostajemy garść informacji o historii tego gatunku. Uwidacznia ona zamiłowanie ludzi do przedstawiania rzeczywistości w formie obrazkowej począwszy od czasów prehistorycznych po dzień dzisiejszy. Szybki spacer przez najważniejsze wydarzenia, które wpłynęły na naszą współczesność, przedstawienie najbardziej znznych postaci związanych z komiksem i już czytelnik może wskoczyć do rozdziału o języku komiksu. Tam dowie się, czym są plansza, kadry, jak ważną rolę pełnią onomatopeje, ruch i jakimi środkami go oddać. Następnie podana jest garść informacji o osobach, które zajmują się poszczególnymi etapami związanymi z powstawaniem historii. Inker, liternik, kolorysta przestają być tajemniczymi nazwami zawodów. Pozostała część "Zrób sobie komiks" to praktyczne ćwiczenia na oddawanie emocji, projektowanie bohaterów, rysowanie pomieszczeń, tworzenie nowych postaci z gotowych elementów, układanie fabuły, dopisywanie tekstu do gotowych kadrów czy w końcu samodzielne projektowanie swojego komiksu od a do z.Wielkim plusem jest stopniowanie trudności zadań, jakie stają przed czytelnikiem, tak by nie zniechęcić go niepowodzeniami. Co więcej, autorzy zachęcają do zachowania nawet nieudanych prac, które można z czasem wykorzystać, ulepszając je. Krok po kroku, poprzez zabawę odbiorca uczy się tworzyć historie, korzystać z gotowych kalek oraz co najważniejsze używać swojej wyobraźni, a to dopiero początek zabawy.


"Zrób sobie komiks" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników tego gatunku oraz każdego, kto lubi prace plastyczne. To również świetny materiał na zajęcia z dziećmi, zorganizowanie ciekawej lekcji, zaplanowanie wolnego popołudnia, po prostu dobrą, kreatywną i rozwijającą zabawę. Ciekawa forma, prosty język, dobra grafika i moc pomysłów do wykorzystania. Czegóż chcieć więcej? Piotr Kasiński i Robert Trojanowski zaproponowali nie tylko książkę przybliżającą zagadnienie komiksu, zajmująco i klarownie przedstawili proces jego powstawania, ale przede wszystkim zachęcili do twórczej zabawy, rozwijania swoich umiejętności i wyobraźni. Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

Piotr Kasiński, Robert Trojanowski, Zrób sobie komiks, wyd. Znak, Kraków 2018.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza