sobota, 9 grudnia 2017

Coraz bliżej święta, czyli co wartościowego warto kupić na prezent :)
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Mikołajki za nami. Trochę pomysłów na pewno już się wyczerpało, więc polecam małe co nieco, które nie powinno zawieść nawet najbardziej wymagających czytelników.

1. Literatura polska z najwyższej półki. 


Tu dwie propozycje. 

"Krwawe morze" Marii Paszyńskiej czyli powiew orientu, z pięknym językiem, mądrym przesłaniem i dopieszczonymi szczegółami. Lektura do rozgrzania się w chłodne dni, nie tylko intrygami, ale pierwszą porywającą miłością :) 

"Rdza" Jakuba Małeckiego jako powieść dla lubiących nieszablonowe fabuły, literacki język z wysokiej półki i niepowtarzalny klimat. Powieść o obserwowaniu świata oczami dziecka i staruszki, o odchodzeniu i dojrzewaniu do życia. 

Śmiało polecam również inne książki wspomnianych autorów, ponieważ nie zawiedziecie się, to Literatura z najwyższej półki w najlepszym wydaniu :)

2. Literatura zagranicznaGraham Moore "Ostatnie dni mroku. Spór, który zelektryzował świat" czyli geniusze, wyścig o patenty i elektryfikację Ameryki i porywająca akcja. Książka, która nie pozwoli wam się oderwać od lektury.

Amor Towles "Dżentelmen w Moskwie" - powieść o budowaniu dobrego świata nawet w najcięższych okolicznościach, świetle, które tkwi w człowieku a wszystko to na tle Rosji, kraju kontrastów i niezapomnianych artystów.Dmitry Glukhovsky "Tekst". Historia ciemna, duszna, przygnębiająca, a jednocześnie szalenie wciągająca i nieraz prawdziwsza niż rzeczywistość, w której żyjemy. Rzecz o tym, ile jest nas samych w urządzeniach i o życiu krzywdą bliźniego. 

3. Literatura faktuMarta i Adam Biernat "Rekin i baran". Pozycja obowiązkowa dla miłośników Islandii. Rzecz o urzekającej i fascynującej wielu wyspie i jej tajemnicach. Klimatyczna, pięknie wydana ze świetnymi fotografiami. 

Jonathan Green "Morderstwo w Himalajach". Góry to nie tylko kolejne szczyty do zdobycia, to również ludzie, których spotykamy. Często dobre i pełne radości wspomnienia, ale również ciężkie doświadczenia i tragiczne sytuacje. A pomiędzy tym walka o wolność na tle malowniczych szczytów. 

4. Literatura religijnaS. Małgorzata Chmielewska, Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka "Odłóż tę książkę i zrób coś dobrego". Genialna książka do przemyślenia. Krótka, treściwa i szalenie mądra rozmowa o tym, czym są filary chrześcijaństwa i jak pomagać. 

Abp Grzegorz Ryś "Moc wiary" czyli 111 krótkich rozważań, które trafiają do serca, każą zatrzymać się i zastanowić nad sobą, wiarą, zbawieniem. Jak zawsze świetny język i poruszające refleksje. "Boże Narodzenie z s. Anastazją i s. Salomeą. Tradycyjne zwyczaje, świąteczne przepisy". Pełna ciekawych receptur dla tych umiejących lepiej i gorzej gotować pozycja ze świetnymi zdjęciami i oznaczonym poziomem trudności wykonania dania. Idealna dla każdego, kto lubi kucharzyć :). 

Tomasz Gaj Op, Magdalena Pajkowska "Sankofa. Nie zmarnuj życia". Książka, która trafiła do mnie, dlatego, że po prostu poszłam na Mszę, a zarazem jedna z najważniejszych, jakie czytałam. Interesująca rozmowa o tym, co w życiu najważniejsze, a właściwie o tym, jak żyć. Obowiązkowa dla dorastającej młodzieży i dorosłych, bo nieraz nie widzimy, ile jeszcze trzeba zmienić w życiu. 

5. Kalendarze i plannery"Bullet Book. Bądź pięknie zorganizowana". Mały planner pełen rysunków, które można śmiało pokolorować ;) odstresowując się. Miesięczne plany, strony z wdzięcznością, zadaniami. Dobre narzędzie do spędzenia roku kreatywnie i z głową.

Adrian Wawrzyczek "Ogarniacz. Opanuj swoją codzienność". Świetny jest już sam tytuł :). "Ogarniacz" to planner z duszą. Zorganizowany wokół 12 tematów ważnych w życiu. Posiada sporo miejsca na notatki, miesięczny plan, tracker nawyków. Na kartach znajdziecie miernik samopoczucia, ćwiczenia na odprężenie, kontrolowanie ilości wypitej wody, świetne cytaty do przemyślenia oraz naukę wdzięczności za codzienne zdarzenia. Idealny do planowania życia i rozwoju duchowego

"Bóg w wielkim mieście 2018". Pięknie wydany, różowy, cienki i co najlepsze mieszczący się w damskiej torebce  ;) kalendarz. A w środku miejsce na planowanie spotkań, notatki, inspirujące cytaty i krótkie wprowadzenia w pory roku.

Bonus, czyli książki, których obecnie nie mam przy sobie ;)

Magdalena Tulli, Justyna Dąbrowska "Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską", Robert Seethaler "Całe życie", Charles Martin "Pomiędzy nami góry". 

Mam nadzieję, że znajdziecie tu coś dla siebie i swoich bliskich :). 
2 komentarze: