poniedziałek, 5 czerwca 2017

Miłość niejedno ma imię - "Miłość. Mądrość świętych kobiet" pod. red. Klaudii Adamus

z cyklu książki z dusząMój ulubiony i najbardziej niezgłębiony na świecie temat. Ilu ludzi tyle definicji, a i tak zawsze będzie to jedynie część prawdy, ułamek tego, czym naprawdę jest siła napędowa świata. Miłość niezmiennie zachwyca, inspiruje, prowadzi. Każdy o niej marzy, każdy pragnie, tęskni, cieszy się nią. 

Książeczka jest malutka, wielkości standardowego notesu i wygląda niepozornie. W środku zawiera jednak moc mądrości, która dotyczy nie tylko tytułowego tematu, ale śmiem twierdzić, że są to myśli o tym, co najważniejsze i jak żyć w zażyłości z Bogiem i bliźnimi. Na niecałych stu stronach zawarto wiele refleksji Katarzyny ze Sieny, Teresy z Ávili, Małgorzaty Marii Alacoque, Urszuli Ledóchowskiej, Teresy Benedykty od Krzyża, Leonii Nastał oraz Matki Teresy z Kalkuty. Każdy rozdział rozpoczyna się od króciutkiego życiorysu, następnie zaś podaje wspomniane myśli o miłości z pism bohaterek książki.  Kiedy Chrystus powiedział: "Byłem głodny, a daliście mi jeść", nie chodziło Mu tylko o głód chleba; chodziło Mu także o głód doznawania czyjejś miłości. - s. 85 (Matka Teresa z Kalkuty)

Z kart książki wyraźnie wynika, że miłość to nie jedynie uczucie, to coś znacznie więcej. Nie polega na patrzeniu na siebie nawzajem, choć wpatrywanie się w Boga w Najświętszym Sakramencie to dobra metoda adoracji. Miłość to jednak przede wszystkim czyny. Pomaganie bliźnim w najróżniejszy sposób. Sam sposób jej pojmowania wynika z charakteru danej osoby. Na kartach czytamy przemyślenia mistyczki, filozofa, nauczycielki i reformatorki systemu edukacji, zakonnicy pracującej z największą biedą i chorymi, od których wszyscy się odwracali. Każde zdanie zapisane w tej książeczce wymaga przemyślenia, rozważenia i może stanowić świetne ćwiczenie w rozwoju wiary. Poranna porcja miłości do kawy czy herbaty, na pewno pozwoli nam lepiej funkcjonować w świecie. Samo wydanie jest bardzo ciekawe, na kartach dominuje biel i fiolet. Cytaty są ponumerowane i zaczynają się wytłuszczonym fioletowym drukiem, by przejść w zwykłą czarną czcionkę. Rozdziały rozpoczynają się od znajdującej się na okładce, minimalistycznej grafiki winnego krzewu. Twarda oprawa pozwala zaś zabrać ze sobą książkę w torebce bez obawy, że ulegnie ona zniszczeniu i oddawać się w wolnej chwili myślom o miłości.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu WAM

Miłość. Mądrość świętych kobiet, pod red. Klaudii Adamus, wyd. WAM, Kraków 2017. 


Jako bonus najpiękniejsza piosenka o miłości :) z kanału Cisza jak taBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza