środa, 14 października 2015

Jesienny głód historii czyli nowości wydawnicze

Jesień już na całego. Pojawiają się kolorowe liście, dni są coraz krótsze, robi się zimno, deszczowo i mgliście. Przygotujcie zatem ciepły koc, pyszną herbatę i ciekawą książkę i cieszcie się jesiennymi wieczorami. 

Ja zapraszam na spacer wśród nowości, które pojawiły się niedawno i które miałam przyjemność przeczytać bądź mam zamiar ich przeczytania i zdobycia :). A zatem czas zacząć: Anthony Doerr, Światło, którego nie widać, przeł. Tomasz Wyżyński, wyd. Czarna Owca, Warszawa 2015.

„Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu. Gdy traci wzrok, uczy się poznawać świat przez słuch i dotyk, a ojciec podarowuje jej niezwykły miniaturowy model miasta. Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastoletnia Marie-Laure ucieka z ojcem do Saint-Malo na wybrzeżu Bretanii. Niebawem miasteczko staje się ostatnim niemieckim bastionem na kontynencie, zaciekle odpierającym bombowe ataki aliantów. Bezbronna niewidoma dziewczyna będzie musiała sama radzić sobie w mieście twierdzy zewsząd otoczonym ogniem artylerii. Wkrótce zda sobie sprawę, że istnieje jeszcze jeden powód, dla którego znalazła się w śmiertelnym potrzasku…

Do Saint-Malo trafia także Werner Pfennig, służący w elitarnej jednostce Wermachtu, która namierza wrogie transmisje radiowe. W ogarniętym pożarem mieście wypełni nie tylko swoje specjalne żołnierskie zadanie, rozwiąże także zagadkę z czasów dzieciństwa i przeżyje najważniejsze chwile swojego życia.”
M.J. Arlidge, Powiedz panno, gdzie ty śpisz, przeł. Agnieszka Brodzik, wyd. Czwarta Strona, Poznań 2015.

„W dzielnicy czerwonych latarni ginie mężczyzna. Zabójca jest bezlitosny. Pozbawia swoją ofiarę serca, które parę godzin później zostaje dostarczone rodzinie przez kuriera. Następne dni przynoszą kolejne ofiary. Giną zawsze mężczyźni.

Helen Grace myślała, że po swoim ostatnim śledztwie przeżyła już wszystko, co najgorsze. Nie sądziła, że wkrótce znów będzie musiała stawić czoło seryjnemu mordercy oraz własnym traumom i lękom…”
Dorota Paciorek, Cud Book. Dziennik o niebo lepszy, wyd. WAM, Kraków 2015.

"Cuda zrobisz od ręki! Przestaniesz się bać. Poczujesz pełnię miłości i wolności. Dowiesz się, że twoje długi są spłacone. Miłość na serio doda Ci skrzydeł! Jak? Mamy instrukcję obsługi.

Cud book. Dziennik o niebo lepszy - pierwszy taki gadżet na rynku chrześcijańskim.

To dziennik, który stanie się o niebo lepszy wyłącznie z Twoją pomocą. Tu nie ma pytań i odpowiedzi, są tylko Twoje wybory! Wycinaj; wydzieraj; wyklejaj i poczuj się o niebo lepiej!

Podejmujesz wyzwanie? Jeśli tak, to całe niebo już teraz cieszy się razem z Tobą.

Masz imię, które mówi, że żyjesz! No to żyj!"

Jo Walton, Podwójne życie Pat, przeł. Maciejka Mazan, wyd. Świat Książki, Warszawa 2015.

„Jest rok 2015; Patricia Cowan dożyła sędziwego wieku. „Dziś zdezorientowana” – głosi wpis w karcie pacjenta na jej łóżku. Patricia nie wie, który jest rok, nie pamięta o ważnych wydarzeniach z życia swoich dzieci. Za to pamięta, że wyszła za Marka i miała czworo dzieci – ale pamięta też, że nie wyszła za Marka i wychowała troje dzieci z Bee. Była gospodynią domową, która wyzwoliła się z okropnego małżeństwa, czy odnoszącą sukcesy autorką przewodników, mieszkającą w Wielkiej Brytanii i we Włoszech?

A księżyc, który widzi przez okno: czy znajduje się na nim poczciwa stacja badawcza, czy też posterunek wojskowy najeżony pociskami atomowymi?”

Maria Paszyńska, Warszawski niebotyk, wyd. Czwarta Strona, Poznań 2015. 

„Warszawski niebotyk to epicka, niezwykle poruszająca opowieść o losach pięciu młodych mężczyzn, którzy przyjaźnią się, uczą, pracują i kochają z pasją, z właściwym młodym ludziom poczuciem wszechmocy i nieśmiertelności. Spotykamy ich późną jesienią 1933 roku, w przededniu rozejścia się ich życiowych dróg. W chwili gdy świat stoi przed nimi otworem, gdy są przekonani, że mogą osiągnąć wszystko, czego zapragną, stojąc na ziemi dosięgnąć nieba. Miłość postrzegają jako piękną przygodę, ślepi na niebezpieczeństwa. W ciągu kilku kolejnych miesięcy życie weryfikuje ich sposób myślenia, prowadząc ku dojrzałości, na którą nie zawsze chcą się zgodzić, a która jest nieunikniona.”

Reyes Monforte, Pocałunki piasku, przeł. Zbigniew Zawadzki, wyd. WAM, Kraków 2015.

„Pocałunki piasku to historia dziewczyny pochodzącej z wydm Sahary, która jako dwunastolatka otrzymuje nowe życie w Hiszpanii. Wyrasta na mądrą, piękną kobietę i zakochuje się z wzajemnością. Niespodziewanie przeszłość powraca i skrywana tajemnica odbiera jej to co najcenniejsze: miłość i wolność. Poznajemy szokującą prawdę o niewolniczej rzeczywistości, która jest udziałem kobiet w Afryce Zachodniej.

To poruszająca, wciągająca, pełna dramatycznych zwrotów akcji historia, o której trudno zapomnieć.”
Joanna Sykat, Jutro zaświeci słońce, wyd. Czwarta Strona, Poznań 2015.

„Anita marzy o byciu pisarką. Wspierana przez męża decyduje się na kolejne ważne kroki i zmiany w swoim życiu. Wspólnie kupują upragnione mieszkanie i powoli budują własny świat. 

Nie jest im jednak dane cieszyć się małżeństwem ani sukcesami. Despotyczna matka Anity, która zawsze zaniżała jej poczucie wartości, starając się podporządkować sobie całkowicie córkę, wkracza ponownie do ich życia.

Czy Anita znajdzie siłę, żeby walczyć o swoje życie?”

Jonathan Odell, Pani Hazel i klub Rosy Parks, przeł. Zbigniew Kasprzyk, wyd. WAM, Kraków 2015.

„Pani Hazel i Klub Rosy Parks to słodko-gorzka opowieść o kobiecej sile i prawdziwej, rodzącej się w bólach przyjaźni. Wydaje się, że nic nie może przerwać głębokiej depresji Hazel Graham. Wyrwanej z nizin społecznych kobiecie, która zupełnie nie odnajduje się w rolach żony i matki, tragicznie umiera dziecko. Nagle pojawia się Vida. Służąca pomaga Hazel wrócić do życia i razem rozpoczynają walkę o prawa czarnoskórych mieszkańców Missisipi.”

Jakub Małecki, Dygot, wyd. Sine Qua Non, Kraków 2015.

„Naznaczona wstrząsającą tajemnicą ballada o pięknie i okrucieństwie polskiej prowincji.
Porywające obsesje, niszczące namiętności i groza przemijania.
Uciekająca przed Armią Czerwoną Niemka przeklina Jana Łabendowicza, który odmówił jej pomocy. Wkrótce jego żona rodzi odmieńca – chłopca o skórze białej jak śnieg. A wiejska społeczność nie akceptuje wybryków natury… Córeczkę Bronka Geldy ściga klątwa Cyganki. W wieku kilku lat dziewczynka zostaje ciężko poparzona w wyniku wybuchu granatu.
Na losy Geldów i Łabendowiczów wpływają nie tylko kolejne dziejowe zawirowania i przepowiednie, lecz przede wszystkim osobiste słabości i obsesje. Drogi obu rodzin przecinają się w zaskakujący i niespodziewany sposób. Na dobre zespaja je uczucie dwojga odmieńców, introwertycznego albinosa i okaleczonej w płomieniach dziewczyny. Po kilkudziesięciu latach mroczną tajemnicę rodzinną mimowolnie rozwikła ich jedyny syn Sebastian – utracjusz i aferzysta, który postanawia wykorzystać możliwości, jakie daje Poznań, kipiąca życiem metropolia.”
Paweł Krupa, Anna Wasiewicz, Jutro ma na imię Bóg, wyd. WAM, Kraków 2015.


„Nieziemska książka o ziemskiej modlitwie

Jutro ma na imię Bóg to książka o modlitwie dla każdego! Obrazowy, dosadny język, gawędziarski charakter, mnóstwo wysmakowanego dowcipu i nietuzinkowa osobowość autora w jednym.

Do tego niebanalne anegdoty i historie z życia wzięte. Aż trudno uwierzyć, że modlitwa może być tak zwyczajna i niezwyczajna zarazem.

Nie chciałbym, żeby to wyglądało na prowokację, ale ja nie czytuję książek o modlitwie. Waham się, przed stwierdzeniem, że ich nie lubię, bo nie o to chodzi - lubić można pączki. Książki o modlitwie mają sens, pomagają wielu, dodają odwagi, ludzie odnajdują w nich inspirację. Mnie natomiast okropnie nużą: zaczynam czytać i zasypiam. Żadna książka o modlitwie napisana jako traktat nie dała mi tego, co zapisy autentycznych doświadczeń, perypetii i opowieści wzięte z życia.”
Donna Tartt, Tajemna historia, tłum. Jerzy Kozłowski, wyd. Znak Literanova, Kraków 2015.

„Richard Papen rozpoczyna studia w ekskluzywnym college’u w Nowej Anglii. Dołącza do grupy inteligentnych, ekscentrycznych studentów filologii klasycznej, którzy pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy odkrywają sposób myślenia i życia niemający nic wspólnego z monotonną egzystencją ich rówieśników. Kiedy jednak eksperymenty z narkotykami, alkoholem i seksualnością nie przynoszą odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć?, dochodzi do morderstwa.
Czy da się uniknąć jego konsekwencji? Czy można zabić i nie zostać ukaranym? I czy możliwe jest, by morderstwo w żaden sposób nie zmieniło mordercy?

Tajemna historia to pełna napięcia, intelektualna opowieść o moralności, sztuce, karze i odkupieniu. Ale też o błędach młodości, oczekiwaniach wobec innych i samego siebie. Mroczna i uzależniająca niczym grecka tragedia opowieść o młodych ludziach, którzy odkrywają, jak łatwo jest zabić, a jak trudno jest żyć.”


Nathan Filer, Zapytaj księżyc, tłum. Anna Jęczmyk, wyd. Albatros, Warszawa 2015.

„»Opowiem wam co się stało, bo to dobry sposób, aby przedstawić mojego brata. Ma na imię Simon. Myślę, że go polubisz. Ja naprawdę go lubię. Ale kilka stron dalej Simon będzie martwy. A od tamtej pory nigdy już nie był taki sam.« Matthew z dużą dozą determinacji i szczerości postanawia spisać swoją historię. Czy przyczynił się do śmierci swojego brata Simona, ponieważ ten niósł go do domu po pewnym pechowym upadku? Do zdarzenia doszło letnią nocą 1999 roku, gdy obaj bracia wymknęli się ukradkiem z przyczepy kampingowej usytuowanej na malowniczym, lecz niebezpiecznym klifowym wybrzeżu półwyspu Portland. Dziewięcioletni Matthew wyciągnął Simona z łóżka, ponieważ chciał mu pokazać coś ciekawego. Ta z pozoru niewinna nocna eskapada zakończyła się tragicznie. Od tej pory w życiu dziewięcioletniego Matthew pojawił się zamęt. Czuł się odpowiedzialny za śmierć starszego brata. 

Niemal dekadę później, Matthew trafia do szpitala psychiatrycznego. Od pierwszych stron spisywanej przez siebie książki, powraca do wydarzeń sprzed lat i choć o samym wypadku mówi niewiele, wiemy, że nęka go poczucie winy, a śmierć brata wywarła ogromny wpływ na całe jego późniejsze życie.”

Magdalena Knedler, Pan Darcy nie żyje, wyd. Czwarta Strona, Poznań 2015. 

„To miała być kolejna, stworzona z rozmachem ekranizacja dzieła Jane Austen. Gwiazdorska obsada, gigantyczna produkcja i oczywiście najważniejsze: epicki romans. Pan Darcy nie zdążył jednak wywołać rumieńca na twarzy Elizabeth Bennet…


Po sentymentalnej aurze „Dumy i uprzedzenia” pozostaje tylko piękna okolica i urokliwy dworek. Produkcja filmowa zostaje wstrzymana. Jednak gra trwa nadal: śledztwo w sprawie ewentualnego zabójstwa i sekrety gwiazd inicjują zabawną komedię intryg. Bohaterowie spiskują, knują i robią wszystko, by kompromitujące fakty z ich życia nie ujrzały światła dziennego.”

*wszystkie cytaty pochodzą z okładek książek lub strony wydawnictwa

3 komentarze:

  1. Ciekawi mnie "Światło, którego nie widać", "Warszawski niebotyk", "Pocałunki piasku" oraz "Pan Darcy nie żyje" :) Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój typ to ,,Warszawski niebotyk", muszę przeczytać!

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie ciekawią wszystkie te książki :). O "Warszawskim niebotyku" słyszałam same dobre słowa i nie mogę się go doczekać. "Pocałunki piasku" serdecznie polecam, piękne, poetyckie, wspaniałe. "Pana Darcy" polecała Agnieszka z Obsesyjnej Biblioteczki, więc biorę w ciemno, bo Jej ufam, a "Światło, którego nie widać" zyskało przychylność Hasacza i zaciekawiło mnie, więc czeka na swoją kolej. Ogromnie ciekawi mnie również "Dygot", który też zbiera same przychylne opinie.

    OdpowiedzUsuń