Z wierszem przez świat - akcja na ósme urodziny bloga

 

Ósme urodziny Spaceru zobowiązują. To doskonały czas, by powiedzieć Wam o projekcie, nad którym pracowałam od dłuższego czasu. 

Jak wiecie uwielbiam książki, szczególnie poezję i spacery. Ponieważ szkolne lekcje skutecznie odstraszają od czytania wierszy, postanowiłam trochę Wam o nich poopowiadać i pokazać, że może być zupełnie inaczej niż w szkole. Poezja jest piękna, opowiada o odczuciach i doświadczeniach uniwersalnych jak i jednostkowych. Nie chodzi w niej tylko o odszukiwanie wzniosłych metafor, wyliczanie środków stylistycznych, szukanie jedynej słusznej interpretacji. Jako polonistka wiem, że to ważne, bo pozwala zrozumieć utwór. Każdy wiersz ma swoje ramy i nie można interpretować go bez nich, ale w czytaniu poezji chodzi także o odnajdywanie piękna, własnych doświadczeń, światów ukrytych pod płaszczem słów. To nie test, w którym mamy jedyną słuszną wykładnię i nic poza nią. Wręcz przeciwnie, jeśli nie uprawiamy wolnej amerykanki, mamy prawo i powinniśmy widzieć w danym wierszu różne rzeczy. To jak w życiu i na obrazie, każdy widzi co innego i na inne detale zwraca uwagę. 

Zachęcam Was zatem do wspólnego poetyckiego spaceru po świecie. Będziemy podróżować po różnych krajach i twórczości konkretnych autorów. Jeśli czytaliście moje recenzje tomików poetyckich, wiecie że wyciągam z nich konkretne zagadnienia, które możecie odnaleźć w utworach. To pokazuje, czego możecie się po nich spodziewać, ale nie zamyka całości. Macie prawo i powinniście widzieć więcej. Ja tylko nieśmiało podpowiadam, co warto przeczytać. Wskazuję drogę i zachęcam do podróży, reszta należy do Was. 

Naszą wyprawę zaczynamy od Polski, bo zawsze wyrusza się z domu. Nie zdradzę jednak dalszej trasy. Odkrywajcie ją powoli, zaglądając na bloga. Mam nadzieję, że przyłączycie się do tego poetyckiego spaceru. Dajcie znać w komentarzach, czy wyruszycie ze mną na tę przygodę. 

Komentarze