Helen Tupper, Sarah Ellis "Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz" - Recenzja

 



Czy jest ktoś, kto ani razu nie myślał o zmianie pracy? Nie chciał czegoś innego, dającego szansę rozwoju, zapewniającego nowe możliwości czy lepszą płacę? A może po prostu konieczna stała się zmiana ze względu na atmosferę lub po prostu z powodu marazmu. Nawet zadowoleni z posady, czasami myślimy o tym, jak wyglądałoby życie, gdybyśmy byli gdzie indziej. 

Kieruję się w życiu słowami Oscara Wilde'a "Weź azymut na księżyc. Nawet jeśli na niego nie trafisz, wylądujesz wśród gwiazd.". W kwestii pracy nie zadowalam się tym, co "dobre". Otaczam się ludźmi pełnymi pasji, entuzjazmu i ambicji, którzy chcą być najlepsi w tym, czym się zajmują. Umiejętności można się nauczyć, ale energia, ambicja i entuzjazm pochodzą z twojego wnętrza. Nie przeszkadza mi to, że nie zawsze udaje nam się osiągnąć wybitność, bo nasza wersja "dobrego" jest wystarczająco niesamowita. - s. 215

Kiedy myślę o tym, jak chcę pracować, jestem przekonana, że musi to być coś związanego z książkami. Co jednak mogę dla siebie znaleźć, jakie są moje mocne strony? Czy jest jakiś konkretny kierunek, w którym powinnam podążać? Ponieważ Nowy Rok to nowe wyzwania, a ja lubię się rozwijać, postanowiłam sięgnąć po książkę Helen Tupper i Sarah Ellis, ciekawa czym mnie zaskoczy. 

Super praca - idea czy rzeczywistość?

Na początek należy się zastanowić nad tym, czym jest praca marzeń. Jeśli pragniecie grubej forsy za nicnierobienie, to od razu powiem, ta pozycja nie jest dla Was. Wszyscy Ci, którzy chcieliby pracować, ale nie wiedzą jeszcze gdzie i na jakim stanowisku, spokojnie mogą po nią sięgnąć. 

Zacznijmy od tego, że każdego czekają zmiany, jeśli nie dziś to w przyszłości. Autorki piszą o poplątanej karierze czyli fakcie, że w ciągu życia będziemy na różnych stanowiskach, w różnych miejscach. Spędzenie całego stażu pracy w jednej firmie jest już niemal nierealne. Szukamy coraz lepszych miejsc, większych możliwości, dlatego zmiany są nieuchronne. Należy na nie jednak patrzeć jak na coś pozytywnego, choć czasami napawają lękiem i niepewnością. 

W drodze do kariery marzeń konieczna jest nieustanna praca nad sobą. Edukowanie się, szlifowanie kompetencji, zdobywanie nowych umiejętności. Ścieżka do satysfakcjonującej posady składa się z pięciu kluczowych kroków, które trzeba wykonać. Pierwszym jest ustalenie superatutów czyli tego, co będzie naszą wizytówką. Jak doradzają eksperci na ich rozwój przeznacza się 80% czasu. Co ciekawe jego pozostałe 20% dotyczy redukowania słabości. Następnie należy określić wartości, którymi się kierujemy. Osobisty kodeks etyczny wpływa na pracę i sposób jej wykonywania. Warto zrezygnować z czegoś, co kłóci się z nami wewnętrznie, niż męczyć się, udając, że wszystko jest w porządku. Trzeci punkt to budowanie pewności siebie, oparte na wypracowanych wcześniej superatutach. Świadomość zalet, mocnych stron i wykształcenie odporności na stres, odmowy, niepowodzenia to klucz do sukcesu. Czwartym krokiem jest budowanie sieci kontaktów. Ważne jest, by mieć możliwość rozmawiania z osobami, od których można się uczyć. Podtrzymywanie relacji z kimś, kto pomoże rozwiązać problem, wskaże odpowiedniego człowieka, metodę, pozwoli inaczej spojrzeć na temat, w końcu zaś, kto da znać o odpowiedniej ofercie, jest nie do przecenienia. Ostatni punkt to bycie otwartym na nowe możliwości. Umiejętność dostrzegania szans na rozwój, ambicja i ciekawość to niezwykle istotne cechy. Ludzie sukcesu często stawiają ciekawe projekty i możliwość uczenia się nowych rzeczy nad gratyfikację. Pozwalają poznać się od najlepszej strony, by w odpowiednim momencie okazać się idealnym kandydatem na daną posadę. 

Pracą marzeń jest zatem stanowisko, na którym pracujemy w zgodzie ze sobą. Gdzie możemy wykorzystywać i kształcić swoje superatury, rozwijać się, czuć spełnionym i pełnym zapału.

Pułapki myślenia

Nakreślenie prostej drogi rozwoju zawodowego to ułuda. Poplątana kariera pokazuje, jak nieprzewidywalna potrafi być ścieżka, na której szuka się satysfakcjonującej pracy. Zajęcia, które nie wydają się prowadzić do celu niejednokrotnie odgrywają ważniejszą rolę niż można by przypuszczać. Coraz większego znaczenia nabierają prowadzone poza pracą i oparte o pasje projekty poboczne. Dziś nie tylko szuka się pracy, ale wręcz ma się być znajdywanym przez pracodawców.

Zmienić musi się także optyka samej kariery. Obecnie to nieustanne dokształcanie się, przekwalifikowywanie, dostrzeganie nawet małych sukcesów. Szukanie sposobów na rozwój, nawet ten bez nakładów finansowych. Coraz więcej firm inwestuje czas i pieniądze, by mieć w zespole jak najlepszych ludzi. Poza kompetencjami, ambicją i pewnością siebie pożądane są także entuzjastyczne podejście do projektów, ciekawość świata, gotowość do zaryzykowania. Wypowiadający się w książce ludzie sukcesu potwierdzają, że ważniejsze jest wypuszczenie nieidealnego projektu, który zawsze można poprawić, niż dopieszczanie do w nieskończoność. Liczy się również akcentowanie swojej wartości, bez umniejszania się. 

Największą pułapką na rynku pracy jest przekonanie, że coś jest dane raz na zawsze. Dotyczy to zarówno umiejętności, pozycji, stanowiska czy wiedzy. 


"Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz" - moja opinia

Ciężka praca, bycie ciekawym świata, ambitnym, wybieranie nieoczywistych rozwiązań, to wszystko prowadzi do znalezienia lepszej pracy. Niekończąca się edukacja, korzystanie z rad innych ludzi, kierowanie się intuicją, walka z niedoskonałościami i krytycznymi głosami w głowie są nieodłącznymi składnikami rozwoju. Pomaga w nim także posiadanie mentora i dzielenie się doświadczeniami, co nie jest jeszcze tak oczywiste na polskim rynku pracy. Odróżnianie umiejętności od osiągnięć, zajmowanie ciekawych, choć mniej intratnych stanowisk, chęć do ciągłej pracy nad sobą - oto co opisuje drogę do sukcesu. 

Helen Tupper i Sarah Ellis stworzyły poradnik, w którym zapisały efekty wieloletnich warsztatów, spotkań, kreowania kariery. Solidna porcja wiedzy podana konkretnie, prosto i ciekawie przeplata się z przykładami z życia oraz dużą liczbą ćwiczeń, które pomogą osiągnąć czytelnikom sukces. Jak zaznaczają autorki zadania należy sukcesywnie powtarzać, by odkrywać nowe cechy i weryfikować postępy. Zmieniamy się, a to otwiera przed nami nowe perspektywy. Graficzne wyróżnienia ważnych myśli oraz zamieszczone pod koniec każdego rozdziału podsumowania, pozwalają ugruntować wiedzę i wyciągnąć wnioski. Pomocą służy także ostatni rozdział obejmujący 100 praktycznych rad od spełnionych zawodowo osób. "Praca marzeń" to książka, do której się wraca. Idealna do wypełniania, notowania, podkreślania i przede wszystkim przepracowania. Polecam szczególnie tym, którzy lubią uczyć się całe życie. 




Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Znak Literanova. 

Helen Tupper, Sarah Ellis, Praca marzeń. Stwórz karierę, którą pokochasz, tłum. Marcin Sieduszewski, wyd. Znak Literanova, Kraków 2022.

Komentarze

Prześlij komentarz