niedziela, 3 maja 2020

Anna Gibasiewicz "Wyprawa Endoasa""Zawsze idźcie za tym, co dobre, unikajcie wszelkich pozorów zła. Pokój, który będziecie mieć w sobie stanie się wskazówką do tego, co należy dalej czynić. Każdy z was musi sam rozstrzygnąć, czemu powinien się poświęcić i co dla niego jest najlepsze. Jeśli jednak uznacie, że potrzebujecie porady, nie bójcie się o nią pytać tych, których los postawi wam na drodze, a którzy będą dla Was życzliwi i dobrzy. Musicie też nauczyć się odróżniać tych, którzy chcą waszego dobra od tych, którzy chcieliby waszej zguby. - Po chwili dodał bardzo wyraźnie. - I pamiętajcie, nigdy nie szukajcie szczęścia kosztem innych." - s. 49

Wyobraźcie sobie krainę, w której wszyscy mieszkańcy są szczęśliwi. Rządzący nią król dba o poddanych jak o własne dzieci. Może nie jest to najbogatszy kraj na świecie, ale nikt nie cierpi niedostatku, nie jest krzywdzony, nie czuje się zmuszany do czegokolwiek. Mieszkańcy tego królestwa są prości, pracowici, radośni i z otwartością przyjmują każdy kolejny dzień. Ich gościnność jest wielka, a serce skore do wybaczania i szukania w drugim człowieku dobra. Tu kończy swoją podróż Elwika, córka kupca, wielka miłośniczka bogactw i posiadaczka najpiękniejszej perły świata. Po przebytej wyprawie zaszła jednak zmiana. Dziewczyna stała się zupełnie inną osobą niż na początku historii. Okazała się taką, jaką widział ją nieznajomy młodzieniec, przybywający na jej bale. Jak to w baśniach bywa wszystko skończyło się dobrze. Historia jednak nie dobiegła końca, bo choć Atin i Elwika oczekują na narodziny dziecka, to w dalekiej krainie, w kamiennym domu niania Amida czeka na powrót swojej rodziny. To właśnie po nią wyprawia się przyjaciel króla, kapitan Endoas. Przed dzielnym młodzieńcem długa, usiana niebezpieczeństwami oraz przygodami droga, która nauczy go bardzo wiele. Kłopoty i tarapaty będą przeplatać się z niezwykłymi spotkaniami, niespodziewaną pomocą i zdarzeniami, o których nawet nie śnił. Dobro zostanie nagrodzone, gdyż sprzyjają mu nie tylko nieoczekiwani sojusznicy, ale i sama przyroda. 

Równocześnie z dziejami wyprawy Endoasa czytelnik poznaje losy Amidy, która sama musi radzić sobie w kamiennym domu. Zaznajamia się on również z sympatycznymi, ubogimi sąsiadami staruszki, a także przekonuje się, jak zmieniła się główna bohaterka "Baśni o perle" i co teraz wypełnia jej serce i myśli. Przeplatające się ze sobą historie tworzą spójną całość, która przekazuje dzieciom wartości, zabiera je do magicznej Krainy Wschodu i pozwala dowiedzieć się, co w życiu jest ważne, jak powinniśmy odnosić się do bliźnich i jak znaleźć własną drogę. Przypominają również, że każdy może się zmienić.Na kartach "Wyprawy Endoasa" pobrzmiewają nuty ewangeliczne. Dobro wraca do człowieka, jest nagradzane. Świat pomaga bohaterom o czystym sercu, choć nie szczędzi im wyzwań i trudnych chwil. Bycie prawym nie jest gwarantem lekkiego, łatwego i pozbawionego wysiłku życia. Daje jednak szansę na to, że w potrzebie zawsze znajdzie się wyciągniętą, pomocną dłoń. Autorka wskazuje czytelnikom, że w oczach człowieka oglądamy odbicie jego duszy. Cokolwiek zdobyte kosztem ludzkiej krzywdy, jest nie tylko złe, ale i nie daje szczęścia. To nie bogactwo liczy się w życiu, ale przyjaciele, pomoc innym, posiadanie wokół siebie szczerych i dobrych ludzi, satysfakcjonujące zajęcie, pokój serca. Kontynuacja "Baśni o perle" jest historią o wyprawie w przestrzeni, ale i tej w głąb siebie. Przemiana, jaka dokonuje się w bohaterach, szczególnie Elwice, pokazuje, że konfrontując się z wyzwaniami, zawsze dowiadujemy się o sobie czegoś nowego. Opuszczenie domu pozwala nie tylko przeżyć przygody, ale znaleźć własną drogę. Przekonać się, co jest najważniejsze i ile tkwi w nas wewnętrznej siły. Daje również szansę na znalezienie piękna i miłości. 

Anna Gibasiewicz opowiada prostą, ale głęboką w treści historię o tym, czym jest droga dobrego człowieka. Nie ukrywa przed czytelnikami przeszkód i trudności, jakie napotykają nawet Ci o nieskazitelnym sercu. Zachęca do pozostania otwartym, zachowywania pogody ducha, zauważania potrzeb bliźnich, dzielenia z nimi ich radości i smutków, do uczciwej pracy i odważnego stawiania czoła wszelkim przeciwnościom losu. Zarówno "Baśń o perle" jak i "Wyprawa Endoasa" są naprawdę dobrymi tekstami do prowadzenia z dziećmi rozmów na temat wartości. Nieskomplikowana treść, prosty i zrozumiały dla najmłodszych język, kolorowe ilustracje i sama opowieść są tym, co powinno zachęcić Was do sięgnięcia po tę pozycję. Wartościowych książek nigdy za wiele. Serdecznie dziękuję Autorce za możliwość objęcia patronatem "Baśni o perle" i "Wyprawy Endoasa". 

Anna Gibasiewicz, Wyprawa Endoasa, ilustr. Emilia Bober-Kiełt, Szczecin 2019. 

Recenzję "Baśni o perle" znajdziecie TU.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza