piątek, 21 października 2016

Nauka życia – ks. Jan Kaczkowski „Ekskluzywny żebrak czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze”

z cyklu Książki z duszą

„To, że ktoś zachorował na raka, jeszcze nie czyni go upoważnionym do tego, żeby cały świat nagle zaczął kręcić się wokół niego. To są cały czas ludzie, którzy ponoszą odpowiedzialność za swoje czyny.” – s. 84Czemu zaczynam od tego mocnego cytatu? Bo to oddaje jedną z ważniejszych myśli zawartych w książce „Ekskluzywny żebrak”. Poczucie odpowiedzialności za siebie, swoje czyny i ludzi, którzy są wokół. Autor pisze z perspektywy człowieka doświadczonego, zmagającego się z chorobą. Osoby, która mimo wszystko nie stawia się w centrum, nie czyni siebie pępkiem świata, bo jest biedny, chory, poszkodowany i wszyscy mają się nad nim litować. Nie, on doskonale wie, że nie można nikogo do niczego zmuszać, szantażować, nawet jeśli ten ktoś znajduje się w trudnej sytuacji. Po pierwsze wolność, po drugie odpowiedzialność. Tragedia jaką jest choroba, nie jest bowiem usprawiedliwieniem czynów, czymś co zmusza do zapomnienia o wszystkim, co kiedyś miało miejsce. Nie jest podstawą do sterowania zachowaniem innych ludzi. Snując opowieść o hospicyjnej rzeczywistości kapłan uświadamia, że czasami człowiek zostaje sam. Nie zawsze może liczyć na wybaczenie i odwiedziny, gdyż jak pisze ks. Jan, człowiek jest odpowiedzialny za wszystkie swoje słowa i czyny.

Autor mówi o niełatwych ścieżkach, problemach, emocjach. Wspomina o trudnej sztuce zawierzenia, którą wystawiono na próbę najdotkliwiej podczas decyzji o jego święceniach i nawrocie choroby. Opisuje przygotowywanie bliskich na odejście ukochanej osoby. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie rozmowa z małych chłopcem, któremu trzeba było wytłumaczyć, co dzieje się z mamą. Porusza sprawę sumienia, które łatwo złamać, a przecież istniejącego po to, by pomagać człowiekowi. Naszego lęku, gdy sami sprawiamy, że trudności urastają do niebotycznych rozmiarów i zajmują każdą naszą myśl. Wiara, strach, nakręcanie siebie w wielu płaszczyznach, wolność, miłość. To tylko niektóre z poruszanych tematów.

„Czasami mamy wrażenie, że Kościół nas ogranicza. Że jest taką paskudną, opresyjną instytucją, która nam jedynie coś nakazuje lub zakazuje. Otóż nie. Kościół jest zbiorem wolnych ludzi. Działających oczywiście w jedności, ale wyswobodzonych ku wolności.” – s. 14

Na 84 stronach zebrano różne przemyślenia jednego z najbardziej znanych księży. Każdy z króciutkich rozdziałów porusza inny problem i skłania do rozważenia określonego zagadnienia. Pisane dosadnym i prostym językiem refleksje, myślę, że można by nazwać zbiorem najważniejszych wypowiedzi ks. Jana w pigułce. Piękna w swojej prostocie i poruszająca książka, do której warto zaglądnąć.
Ks. Jan Kaczkowski, Ekskluzywny żebrak czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze, wyd. Unitas, Siedlce 2016. 

4 komentarze:

 1. Prawdę mówiąc nigdy nie czytam takich książek, a może szkoda? Bardzo podobają mi się Twoje zdjęcia, mają coś w sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, staram się pracować cały czas, by zdjęcia były jeszcze lepsze :). Spróbuj, przynajmniej jeden rozdział. Ja ks. Kaczkowskiego cenię za prostotę przekazu, mądrość, humor. Jego książki wiele mi dają do myślenia i szczerze je polecam. Mam nadzieję, że znajdziesz w nich coś dla siebie. Pozdrawiam :).

   Usuń
 2. Kaczkowski powinien być stawiany za wzór do naśladowania wśród księży. Takich jak on jest niestety bardzo mało :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie to wzór do naśladowania. Miejmy nadzieję, że będzie coraz więcej takich kapłanów.

   Usuń