poniedziałek, 19 grudnia 2016

Dzieje przyjaźni – Laurence Yep i Joanne Ryder „Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi”


„Oprócz tego, że była bystra i odważna, była też twarda. To zabawne, jak życie pełne kłopotów może sprawić, że niektóre stworzenia boją się własnego cienia, a inne – jak Winnie – stają się silniejsze i lepsze. Czułam się dobrze, wiedząc, że mogę na niej polegać, kiedy sprawy się skomplikują.” – s. 114Zastanawiam się, kiedy ostatnio czytałam książkę dla dzieci. Owszem sięgam po lektury dla młodzieży, bo najzwyczajniej w świecie lubię młodzieżówki i dystopie. Do literatury dla młodszych zaglądam raczej rzadko, ale czasami naprawdę warto poczytać coś pisanego specjalnie dla dzieci. Dotarła do mnie niedawno tajemnicza przesyłka, która zawierała książkę, z początku wydawało mi się, że jedynie o smokach, ale nic bardziej mylnego. Była to tym milsza przesyłka, bo od kogoś, kogo ogromnie lubię i tu mała ciekawostka. Agnieszkę na pewno kojarzycie z Obsesyjnej Biblioteczki, ale czy wiecie, że jest również tłumaczem? I przetłumaczyła właśnie tę książkę ☺.

Winnie od śmierci ojca nie ma łatwego życia. Jej matka stara się radzić sobie jak może, by utrzymać rodzinę. W końcu jednak może odetchnąć za sprawą spadku po zmarłej ciotce. Odziedziczona rezydencja i spory majątek, sprawiają, że ich przyszłość zostaje zabezpieczona. To jednak nie koniec wiadomości. Poza pięknym domem Amelia pozostawia Winnie jeszcze coś, wejście do magicznego, pełnego przygód świata. Dom zamieszkuje bowiem tajemnicza Panna Drake, niezwykle potężny i mądry smok, który początkowo nie ma ochoty na znajomość z dziewczynką. W żałobie po Kudłatej, jak nazywała bohaterka Amelię, nie dostrzega ona początkowo wyjątkowości małego gościa, a trzeba przyznać, że dziewczynka jest nie tylko odważna, twarda i ciekawska, ale ma dużo ciepła. Od potyczek słownych rozpoczyna się znajomość między samotną smoczycą a wyjątkową dziewczynką. Z czasem bohaterki poznają się coraz lepiej i rodzi się między nimi więź, która umocni się dzięki przygodzie z pewnym szkicownikiem. Czy Pannie Drake i Winnie uda się zażegnać niebezpieczeństwo zarówno w ludzkim jak i magicznym świecie?

Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi” to pełna ciepła, humoru i magii lektura, która umili i rozgrzeje młodszych i starszych w zimowe wieczory. Perypetie marudnej i gderliwej, ale inteligentnej i potężnej smoczycy oraz małej, ciekawej świata i tęskniącej za ojcem dziewczynki wciągają i zapewniają oddech po ciężkim dniu. Autorki stworzyły naprawdę dobrą książkę dla dzieci, która uczy, że nie jest ważne to, co mamy materialnego, bo można grać zrobionymi przez siebie warcabami, że ważniejsi są ludzie niż rzeczy, gdyż to oni dają nam szczęście. W mądry sposób zasygnalizowane zrozumienie dla trudnej sytuacji rodzinnej zarówno pod względem osobistym jak i finansowym, uwrażliwia czytelników na to, że warto pomyśleć o innych niż upierać się przy swoim i uczy empatii. Winnie jest nie tylko silną dziewczynką, która nie rozpacza po stracie ojca, ale stara się być dobra dla mamy, mimo ciężkich chwil. Nie marudzi, nie narzeka. Przyjmuje swój los naprawdę dzielnie, choć tęskni, stąd jej upór w powracaniu do panny Drake. Co ogromnie mi się spodobało to fakt, że nie ma ona potrzeby posiadania wielu rzeczy, co często podkreśla i co powinno być uświadamiane młodym ludziom. Bardziej interesują ją relację i rozwijanie siebie, poznawanie świata magii, niż nowe rzeczy. Dziewczynka, najbardziej pragnie bowiem relacji z drugim człowiekiem czy smokiem ;) i tym samym przypomina mi wielu bohaterów moich dziecięcych książek. Jest to tym cenniejsze, że żyje przecież w świecie gadżetów i nowinek technicznych. Panna Drake natomiast to trochę zrzędliwa i zamknięta w sobie smoczyca, która manierami odstaje od teraźniejszości, ale jednocześnie ma dobre serce i dostrzega zalety swojej nowej oswojonej. Traktuje ją nieco protekcjonalnie, ale zaczyna darzyć sympatią dziewczynkę, która początkowo mocno działa jej na nerwy. Świat magii jest tu pełen kolorów i dziwów, które zachwycają Winnie i czytelnika.Książka Laurence Yep i Joanne Ryder jest historią nie tylko ciekawą i wciągającą, ale napisaną prostym, bardzo obrazowym, działający na wyobraźnię językiem (co widać także w tłumaczeniu J). Liczne ilustracje, choć czarno-białe, dodają powieści smaczku i umilają lekturę. Dodatkowo to historia, która bawi i uczy. Stawia przed czytelnikiem pytania i zatrzymuje na chwilę refleksji, pokazuje, co jest ważne w życiu. To rzecz nie tylko o przezwyciężaniu samotności, radzeniu sobie ze stratą i bólem, ale również o wychodzeniu do innych, odwadze, odpowiedzialności, przyjaźni. Sympatyczna książka z humorem obrazująca o gderliwych, marudnych i zrzędliwych dorosłych (ale jak widać jest dla nas nadzieja ;) ) i dzieci, które ubogacają swoim widzeniem świata. W końcu zaś to rzecz o skomplikowanych relacjach międzyludzkich a tutaj też międzygatunkowych ;), o różnicach spojrzenia, które wzbogacają i o tym, co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu. Jeśli zatem szukacie dobrej lektury dla pociechy lub sami chcecie przypomnieć sobie co nieco, serdecznie polecam.

Za książkę serdecznie dziękuję Agnieszce z Obsesyjnej Biblioteczki <3Laurence Yep, Joanne Ryder, Poradnik dla smoków. Żywienie i wychowanie ludzi, przeł. Agnieszka Pohl, ilustrowała Mary GrandPré, wyd. IUVI, Kraków 2016. 

2 komentarze:

  1. Podoba mi się tytuł :) Jak pewnie wiesz, chętnie sięgam po książka dla dzieci, ale wolę jednak te obrazkowe, z małą ilością treści. Nie wiem, czy dałabym radę dla samej siebie przeczytać coś dłuższego, dla starszego dziecka. Ale pewnie trzeba po prostu trafić na coś szczególnego, na nastrój, temat... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem, że lubisz książki dla dzieci i po nie sięgasz :). Ja przeczytałam naprawdę z wielką przyjemnością. Książka nie tylko działa na wyobraźnię, ale faktycznie uczy ważnych rzeczy, uwrażliwia a dla mnie to bardzo ważne (pedagog się we mnie odezwał ;) ). Jeśli będziesz miała czas, zachęcam, bo warto. Czyta się szybko i z uśmiechem :).Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń