czwartek, 27 października 2016

Zamknięte czyli otwarte – o. Adam Szustak „Zamknij oczy! Droga do spełnienia – lekcje Samsona”

z cyklu Audiobook z duszą

„A wtedy, kiedy już się spotkacie, On zacznie Ci opowiadać o Tobie. Zacznie odpowiadać na wszystkie pytania, które w sobie nosisz, wypełniać wszystkie tęsknoty jakie Cię gnębią i wypełniać wszelką pustkę, jaka w Tobie zalega. Jeśli doświadczasz duchowego albo emocjonalnego zimna, jeśli siedzisz w ciemnościach, jeśli, jak mówi Izajasz: „nawet twoja matka o tobie zapomniała” – wyciągną się do Ciebie ramiona, ciepłe i świetliste ramiona Ojca. (...). Wtedy Twoje oczy będą szeroko otwarte, choć już nigdy nie przestaną być zamknięte”.

Czytając historie ze Starego Testamentu, mamy wrażenie, że są one odległe. Traktujemy je bardziej na zasadzie czegoś, co zdarzyło się dawno temu i nie ma z nami zbyt wiele wspólnego. Tymczasem Ojciec Adam Szustak pokazuje, że postaci biblijne są bardzo bliskie współczesnym ludziom, mimo upływu czasu. Mówi się, że historia zatoczyła koło, wydaje się, że podobnie jest z ludzką naturą. Wciąż ulegamy tym samym schematom, namiętnościom, powielamy znane wzorce, idziemy tymi samymi ścieżkami, popełniamy te same błędy.

Człowiek najbardziej na świecie pragnie miłości, to najwłaściwsze stwierdzenie. Ta potrzeba jest tak silna, że popycha do wielu rzeczy. By odnaleźć drugą połówkę obiera się różne ścieżki, raz lepsze, raz gorsze. Dominikanin na przykładzie Samsona pokazuje drogę, która jest nieprzemyślana, porywcza, niezrozumiała. Gnanie do przodu i powielanie schematów, które są z góry skazane na niepowodzenie. Życie pełne zdrad, braku zakorzenienia i palącej potrzeby znalezienia czegoś swojego. Ale nawet z takiej sytuacji jest wyjście. Jak pokonać nałogi? Jak odnaleźć szczęście i podążać właściwym torem? Zamknij oczy, tak, nie pomyliłam się. Ojciec Adam Szustak zachęca do zamknięcia oczu i podążenia w głąb siebie. Długiej, nieco bolesnej, ale owocnej wędrówki, na końcu której spotkasz Boga. A przy Nim znajdziesz wszelkie odpowiedzi i zaspokojenie porywów serca. Zamknij oczy, by przejrzeć, zachęca duchowny, bo to co widzisz, to jedynie część rzeczywistości. Pragnij przejrzenia, które ukaże świat w prawdzie.

Podzielony na części, przedstawiony z energią i dużą dawką humoru wykład, daje do myślenia. Przybliża biblijne wydarzenia i postaci. Pozwala lepiej zrozumieć samego siebie i otoczenie. Stawia przed słuchaczem ważne i trudne pytania. Zachęca do podjęcia wysiłku i pracy nad sobą, ponieważ nie czarujmy się, samo nic się nie zrobi. Odważ się na pierwszy krok, a potem na następny. Co mnie najbardziej ujęło, to fakt że lekcji słucha się naprawdę dobrze. Można odtwarzać je w większej dawce lub dozować sobie pojedyncze fragmenty. Ojciec Adam umie skupić i podtrzymać uwagę słuchaczy, co jest dużą zaletą i wielką umiejętnością. Lekcje Samsona pozwalają inaczej spojrzeć na wiele kwestii i zacząć od nowa, sensownie i w pełni budować swoje życie, bo póki żyjemy, nigdy nie jest za późno. I co ważne, można ich słuchać wszędzie :)


O. Adam Szustak, Zamknij oczy!Droga do spełnienia – Lekcje Samsona, cykl Jestem legendą, wyd. MO-REcords.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz