Nie trać czasu, działaj! - Austin Kleon "Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności" - Recenzja



 

„Praca, którą wykonujesz, kiedy się obijasz, prawdopodobnie jest pracą, którą powinieneś się zajmować przez resztę swojego życia”. (Jessica Hische) – s. 64

"Nihil sub sole novum" – nic nowego pod słońcem, rzecze autor natchniony w księdze Koheleta i warto zastanowić się nad tymi słowami. Od wieków ludzie sięgają po różne motywy, tropy, tematy. Niby nic się nie zmienia, bo dzieła cały czas mówią o tym, co w naszym życiu najważniejsze, ale za każdym razem w inny sposób. Co jakiś czas pojawia się pytanie o oryginalność. Dzieła, które noszą w sobie powiew świeżości, oddech nowego. Tymczasem czy faktycznie jesteśmy w stanie stworzyć coś czego jeszcze nie było? Czy w ogóle jest taka potrzeba? Jak tworzyć i być kreatywnym? Jak korzystać z kopalni cudowności, którą dają nam wieki kultury? Na te oraz inne pytania odpowiada w książce „Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności” Austin Kleon.

Burzy on powszechne podejście do kradzieży, wypowiadając najprostszą prawdę, każdy ma jakieś inspiracje, zaczyna od zera, uczy się, ma swoich mistrzów i nim stanie się samodzielnym twórcą, właśnie na nich się wzoruje. Wskazuje na to, że sięganie do nieograniczonego dorobku wieków to nic złego. Dzieła istnieją po to, by z nich korzystać. To one nas rozwijają, kształtują, sprawiają, że stajemy się tym, kim jesteśmy. Ważne, by z głową karmić się tym, co najlepsze i brać pełnymi garściami, to co oferuje nam przeszłość i teraźniejszość. Możliwości mamy wiele, w dzisiejszym świecie są one tym większe, że niemal nieograniczone. Co prawda lepiej zobaczyć na żywo monumentalne zabytki w Rzymie, ale jeśli nie stać nas na luksus wyprawy do Włoch, zawsze pozostają książki i Internet. Świat jest w zasięgu ręki. Możemy znacznie więcej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Pora zatem rozwinąć kreatywność i twórczość w nas drzemiącą…




Autor w krótkich ilustrowanych rysunkami, diagramami czy zawierających cytaty rozdziałach daje proste i przejrzyste rady jak wykorzystać śpiący w nas potencjał i stworzyć coś swojego. Przyznam, że z chęcią i uśmiechem czytałam tę książkę, pieczołowicie notując kolejne punkty, które sprawiły, że inaczej popatrzyłam na proces twórczy. Austin Kleon zdecydowanie zmienia nasze spojrzenie na inspirację i twórczość i choćby dlatego warto sięgnąć po tę pozycję a potem skraść nieco rad i wcielić je w życie.



Austin Kleon, Twórcza kradzież. 10 przykazań kreatywności, tłum. Maksymilian Gutowski, wyd. Helion, Gliwice 2013.  

Komentarze