środa, 31 maja 2017

Podsumowanie maja 2017 + book haul
Ostatni dzień maja, pora zatem zrobić podsumowanie miesiąca. Strasznie szybko mi minął najpiękniejszy miesiąc roku. Było trochę wolnego, Targi Książki w Warszawie, potem powrót do pracy i końcówka wypełniona choróbskiem. Trochę poczytałam, spotkałam się z autorami, dostałam "kilka"  ;) książek, szczególnie na urodziny, kilka zaś kupiłam w Warszawie i po targach :). Może nie było szału czytelniczo, ale za to mile spędziłam ten czas. 


Recenzje:1. Peadar O'Guilin "The Call. Wezwanie" - książka, która tak mnie wciągnęła, że po lekturze był tylko niedosyt i wielkie pragnienie, by czytać dalej, a niestety na dalszą część trzeba poczekać. Mroczna, krwawa, mocna i okrutna. Wyobraźnia autora stworzyła coś naprawdę przerażającego a jednocześnie nie sposób oderwać się od tego świata. 

2. Teri Terry "Księga kłamstw" - historia z potencjałem, który niestety nie został do końca zrealizowany. Owszem wciągająca, ale mimo prób mylenia czytelnika za szybko domyśliłam się o co chodzi. Cenię ją jednak za poruszenie tematu kłamstwa, klimatyczny opis domku bohaterki i miejsca jej zamieszkania oraz tajemnicę, która wyjaśnia się w miarę późno. 

3. Piotr Durak "Świątynie wygnane. Niszczejące cerkwie greckokatolickie w Polsce" t.2 - ostatni tom albumu przedstawiającego opuszczone świątynie greckokatolickie w Polsce. Pełen pięknych zdjęć, nostalgiczny, wzruszający, dający do myślenia. Troszkę zabrakło mi w nim zawartych w pierwszym tomie, króciutkich refleksji autora, ale to zdecydowanie unikalna pozycja, którą warto mieć w swojej biblioteczce. 

4. Katarzyna Olubińska "Bóg w wielkim mieście" - tytuł, który mnie urzekł, choć czasami moje doświadczenia są tak odmienne od tego, co opisuje autorka, że mogę tylko westchnąć. Wywiady z ludźmi sukcesu burzą stereotyp katolika jako smutnego, uciemiężonego życiem, nieporadnego człowieka. Mądra, wartościowa i ciepła książka, w której poruszyły mnie nie tylko świadectwa rozmówców, ale i osobiste przemyślenia Katarzyny Olubińskiej. A jako dodatek do recenzji kilka słów o spotkaniu z autorką. 

5. Anna Gibasiewicz "Baśń o perle" - największe wyzwanie czytelnicze od dłuższego czasu, bo nie byłam pewna czy będę potrafiła przestawić się na literaturę dziecięcą, z którą praktycznie nie mam styczności. Myślę, że jednak się udało, książka jest mądra, piękna i warta przeczytania i przemyślenia i liczę, że zostanie wydana w takiej formie, na jaką zdecydowanie zasługuje. 


Na blogu pojawiły się wpisy: Poza zrecenzowanymi książkami:

- przeczytałam "Buntowniczkę z pustyni"
- przeczytałam "Zakładnika"
- przeczytałam "Powieść (anty)feministyczną z mięsem w tle"
- przeczytałam "Miłość. Mądrość świętych kobiet"
- czytam "Można oszaleć", "Prus. Śledztwo biograficzne", "Trawers", "Metro 2033" i "Początek wszystkiego"


Nowe książki u mnie:


Od Wydawnictwa Znak otrzymałam książkę Moniki Piątkowskiej "Prus. Śledztwo biograficzne", za którą serdecznie dziękuję :)"Ma trzy oblicza: Aleksander Głowacki, Jan w Oleju, Bolesław Prus. Rozproszone ślady jego biografii odnaleźć można nie tylko w archiwach i źródłach z epoki, ale przede wszystkim przemycone w jego twórczości. To z niej można się o nim dowiedzieć rzeczy najważniejszych, jakby grał z czytelnikiem w kotka i myszkę. 
Monika Piątkowska, łącząc temperament detektywa z wnikliwością psychologa, przeprowadza drobiazgowe śledztwo i tworzy pełnowymiarowy portret pisarza genialnego i nie docenianego przez współczesnych, prześladowanego przez liczne manie, otoczonego kobietami i owładniętego szaleńczą zazdrością o sławę Sienkiewicza. Prus, którego dzięki niej poznajemy, nie jest spiżową figurą na postumencie, lecz prowadzącym podwójne życie, targanym namiętnościami człowiekiem z krwi i kości."

Od Pani Anny Gibasiewicz dostałam "Baśń o perle", którą już zrecenzowałam. Bardzo dziękuję :). Prezenty od wydawnictwa Czwarta Strona i bonus od Natalii Sońskiej <3. Przeogromne podziękowania :)- od Natalii Sońskiej dostałam dwie pierwsze książki, które wydała <3

- Natalia Sońska "Garść pierników, szczypta Miłości

"Hanna to nowoczesna kobieta, która poświęca wszystko budowaniu kariery. Zraniona przed laty, postanawia, że już nigdy więcej się nie zakocha. Miłość to dla niej staromodny przeżytek, a relacje z mężczyznami opiera na przelotnych romansach. Do czasu.
Wiktor to człowiek sukcesu, który szturmem wdziera się w życie Hanki. Kobieta wkrótce przekonuje się, że jest nie tylko przystojny i czarujący, ale także troskliwy i opiekuńczy. Kiedy Hanka ulega rodzinnej atmosferze przy wspólnym wypiekaniu pierników, coraz trudniej jej poprzestać na niezobowiązującej relacji. 
Jakby tego było mało, popada w konflikt ze swoją przełożoną, której mąż jest jej dawnym ukochanym. Czy przeszłość stanie na drodze do szczęścia?"

- Natalia Sońska "Mniej złości, więcej miłości"

"Kinga pracuje w redakcji pisma modowego "Pearl". Jej życie jest idealnie poukładane i pozbawione problemów. Fajna praca i zakochany w dziewczynie po uszy fotograf Daniel są cudownym uzupełnieniem sielanki. Nic nie zapowiada nagłego załamania. 
Uczucia Kingi zostaną wystawione na ciężką próbę. Będzie musiała znaleźć w sobie odwagę, by stawić czoła przeciwnościom. Na szczęście może liczyć na wsparcie rodziny i niezawodnej przyjaciółki. Czy z taką pomocą Kinga zdoła odnaleźć utracone szczęście i spełnić swoje marzenia?"

- Madeline Sheehan "Nieosiągalna"

"Tegen Mathews jest córką Dorothy Kelley, wątpliwej reputacji damy z klubu motocyklowego Hell's Horsemen. Dorasta w twardym świecie harleyowców. Kiedy poznaje miłego, troskliwego chłopca, instynktownie lgnie do niego i ogrzewa się w cieple jego uczucia. 
Cage West jest synem prezesa Hell's Horsemen. Wysoki, jasnowłosy i o brązowych oczach, w miarę dorastania staje się coraz bardziej świadomy tego, jak wielkie wrażenie robi jego czarujący uśmiech i teksański akcent. 
Jedno przypadkowe spotkanie na zawsze wiąże Tegen z Cage'em. Ich relacje stają się pełne żalu, nieporozumień i cierpienia. Zaciekle ze sobą walczą, ale jeszcze mocniej się kochają. Jak zakończy się opowieść o dziewczynie i chłopaku, którzy od zawsze byli sobie bliscy?
To nie jest klasyczna historia miłosna. To opowieść chaotyczna, bezlitosna i tragiczna. Opowieść o śmierci niewinnej miłości, utracie czystości i bólu zranionych serc. Historia rozpoczynająca się w dzieciństwie pewnej dziewczyny i chłopaka, sprawdzająca siłę ich miłości, raniąca, wyniszczająca i wiodąca ku zagładzie." - Sarah Moss "Nocne czuwanie"

"Anna rozdarta między potrzebami swoich dzieci a obowiązkami domowymi, próbuje kontynuować pracę nad książką. Bohaterka mieszka odcięta od świata na niewielkiej szkockiej wyspie, którą jej mąż odziedziczył w spadku. Pewnego dnia odkopuje w swoim ogrodzie szkielet małego dziecka. Anna - z wykształcenia historyk - zaczyna własne dochodzenie. Być może odkrywając sekrety wyspy, nauczy się, jak radzić sobie z wyzwaniami, które na jej drodze stawia życie?"

- Marta i Adam Biernat "Rekin i baran. Życie w cieniu islandzkich wulkanów"

"Czy słyszeliście o uwielbieniu Islandczyków dla festiwalu Eurowizji i basenów na świeżym powietrzu, zbieractwa i robótek na drutach, zaklętych miejsc oraz zwariowanych upodobań kulinarnych?
Czy chcecie dowiedzieć się, dlaczego dawniej islandzcy rybacy wkładali do butów pazury czapli, do drzwi nie należało pukać więcej niż trzy razy, a własnej kołdry trzeba było pilnować jak oka w głowie? I co sprawia, że islandzkie łąki kuszą aromatem ginu?
Ta książka to wyjątkowy przewodnik po "islandzkiej duszy" i zarazem porywająca opowieść o życiu na pięknej i niebywale wietrznej wyspie w cieniu stu trzydziestu wulkanów. Nie dowiecie się z niej jedynie, dlaczego owce uwielbiają stać na środku drogi - to jedna z niezgłębionych, irracjonalnych owczych tajemnic..."

Prezenty urodzinowe :D serdecznie dziękuję :)- Piotr Czerwiński "Pigułka wolności"

"Aleks, zapalony internauta, hipster i życiowy nieudacznik dla żartu zakłada na Facebooku profil społecznościowy, który błyskawicznie przeradza się w globalny ruch, a jego samego zamienia w celebrytę. Media i opinia publiczna wmawiają mu, że jest inicjatorem pokoleniowych zmian. W końcu sam Aleks zaczyna wierzyć w swoją misję, choć nie do końca wie, na czym ona tak naprawdę polega. Do chwili, kiedy do gry włącza się piękna kobieta i duże pieniądze...
Śmieszno-straszny obraz świata rządzonego przez media, w którym rebelianci stają się bonzami kapitalizmu, a bonzowie kapitalizmu przeradzają się w rebeliantów." 

- "Sztuka powieści. Antologia wywiadów z The Paris Review" t. 1 i 2 :D

"To właśnie w rozmowie z "The Paris Review" Michel Houellebecq ujawnił, że popiera prostytucję, William Faulkner zalecił czytelnikom, którzy przeczytali jego powieści po trzy razy i nic nie zrozumieli, przeczytanie ich po raz czwarty, a Ernest Hemingway przyznał, że czasami pisze lepiej niż potrafi."

"Doris Lessing uważa, że "wszystkim rządzi absolutny bajzel" i zdradza, jak łatwo zostaje się guru. Margaret Atwood przekonuje, że nie ma bardziej naturalnego wrażenia niż poczucie obcości. Toni Morrison mówi o tym, jak ważny jest dobry redaktor, Alice Munro snuje opowieść o bestii, która czyha w szafie, kiedy pisarz się starzeje, Ursula Le Guin - o mackach, które wyrastają każdemu zaszufladkowanemu twórcy, zaś Herta Müller - o niemal szamańskim doświadczaniu przyrody."

- William Wharton "Ptasiek"

"Ptasiek jest opowieścią o przyjaźni i marzeniach, o miłości i wojnie, o szaleństwie i pięknie; jest historią młodego człowieka, któremu obsesyjna miłość do ptaków umożliwia ucieczkę od ponurej rzeczywistości."- Erika Johansen "Losy Tearlingu"

"W niespełna rok Kelsea Glynn z niedoświadczonej nastolatki zmieniła się w potężną władczynię. Jako królowa Tearlingu zyskała uznanie, a dzięki uporowi, wizjonerstwu i zdolnościom przywódczym dokonała ważnych zmian w królestwie. Za cel obrała wyeliminowanie korupcji i przywrócenie rządów sprawiedliwości, przez co przysporzyła sobie wielu wrogów - jest wśród nich niegodziwa Szkarłatna Królowa, jej najbardziej zaciekła rywalka, która wprowadziła armię do Tearlingu. 
Kelsea postanowiła uchronić swój lud przed niszczycielskim najazdem i zrobiła coś niebywałego - oddała w ręce wroga i siebie, i swoje magiczne szafiry, a na regenta Tearlingu powołała Buławę, zaufanego dowódcę Straży Królewskiej. Ale Buława nie spocznie, dopóki wraz ze swoimi ludźmi nie uwolni władczyni, która została uwięziona w Mortmesne.
Teraz, gdy rozpoczyna się pełna napięcia ostateczna rozgrywka, w końcu poznamy losy królowej Kelsea oraz całego Tearlingu."

- Hermann Hesse "Wilk stepowy"

"Wilk stepowy najlepiej ukazuje wyjątkowość świata wykreowanego przez Hessego podczas jego długiego życia i wyjątkowość jego obszernego dzieła.
Wilk stepowy Hermanna Hessego to książka mająca wszystkie cechy przypisywane kultowym dziełom literackim. Pytania, wątpliwości i nadzieje pięćdziesięcioletniego alter ego autora są inspiracją nie tylko dla jego rówieśników, lecz przede wszystkim dla ludzi młodych - także tych współczesnych, którzy w dzieciństwie czytali Harry'ego Pottera i których zainteresować może choćby fakt, iż bohater spotyka kobietę o imieniu Hermina..."- Adam Bielecki, Dominik Szczepański "Spod zamarzniętych powiek

"Na szczycie było trzydzieści siedem stopni mrozu. Wiatr wyciskał łzy. Zamarzły mi powieki i rzęsy. Nie mogłem otworzyć oczu. Bezskutecznie przecierałem je rękawiczką. Chuchałem w dłonie. Ciepło oddechu na chwilę topiło lód, ale świat zaraz znikał pod zamarzniętymi powiekami. Pierwszy raz w życiu doświadczyłem tego irytującego zjawiska. Wiele lat później podczas zimowych wypraw w Karakorum musiałem się do niego przyzwyczaić. 

Adam Bielecki stał się jednym z najmocniejszych himalaistów na świecie, ale gdy miał trzynaście lat, z powodu wieku odmówiono mu udziału w kursie skałkowym. Gdy skończył piętnaście, usłyszał od starszego taternika, że kiedyś będzie z niego świetny wspinacz. Jeśli wcześniej się nie zabije.
Ta książka to hołd bohaterom i twórcom polskiego himalaizmu zimowego, w których szeregu Bielecki ustawił się, zdobywając jako pierwszy człowiek zimą Gaszerbrum I i Broad Peak. W dramatycznych historiach tych wejść opowiada o nieludzkich warunkach zimowej wspinaczki w Himalajach i Karakorum, sztuki uprawianej przez nielicznych na świecie, która stała się naszą narodową specjalnością. 
"Możesz zostać w życiu, kim chcesz. Byleby nie górnikiem" - usłyszał od ojca młody Adam Bielecki. Dorosły Adam nie mógł wziąć sobie tych słów do serca bardziej."

- Berenika Lenard i Piotr Mikołajczak "Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii"

"Berenika i Piotr, autorzy bloga Ice story, osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich mieszkańców. Poznają historię i skutki kryzysu finansowego - w 2008 roku dotknął on nie tylko Islandczyków. Penetrują wyspę w poszukiwaniu opuszczonych miejsc. Odwiedzają odizolowany Djύpavík. Kiedyś była to jedna z największych na świecie przetwórni rybnych zatrudniająca setki pracowników, dziś mieszka tam garstka ludzi. Udają się na archipelag Vestmannaeyjar. W 1973 roku wybuch wulkanu Eldfell niemal rozpołowił jedną z jego wysp i zmusił mieszkańców do ewakuacji.
Szepty kamieni ukazują nieznane, nieopisane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane."

- James Rebanks "Życie pasterza. Opowieść z Krainy Jezior"

"James Rebanks powrócił z wielkiego miasta na wieś, aby pracować na farmie, którą jego rodzina prowadzi od sześciuset lat. Z dala od zgiełku wiedzie proste życie w Krainie Jezior, gdzie ludzie od wieków hodują owce. Jego wybór stał się inspiracją dla milionów zabieganych, uzależnionych od smartfonów i poszukujących spokoju ludzi. Rebanks opowiedział im o świecie, w którym najważniejsze wartości wciąż mają sens, a relacje między mieszkańcami pozostały autentyczne, choć nie zawsze są łatwe. 
Książka Rebanksa to poruszająca historia człowieka, który wbrew trendom odnalazł spełnienie w prostocie życia i pokorze wobec natury. Opowieść o związku z rodzinną tradycją, wyjątkowym regionem oraz z naturą, która wyznacza rytm życia mieszkańców."- zakupy z WTK- Remigiusz Mróz "Deniwelacja"

"Gdzie jest Wiktor Forst?
To pytanie zadają sobie zakopiańscy śledczy, gdy topniejący w Tatrach śnieg odsłania makabryczny widok na zboczach Giewontu. Odnalezione zostają zwłoki grupy kobiet, których za życia nic ze sobą nie łączyło. Żadna wycieczka nie zaginęła zimą na szlakach, a wszystkie ofiary wypadków w górach zostały odnalezione, W dodatku na ciałach nie ma żadnych śladów świadczących o tym, by doszło do zabójstw. Kiedy w Zakopanem znikają jednak kolejne kobiety, nie ma wątpliwości, że na Podhalu pojawił się seryjny zabójca. 
Policja odkrywa ślad prowadzący do Wiktora Forsta. 
Problem polega na tym, że nikt nie wie, gdzie od roku przebywa były komisarz..."

- Melissa Darwood "Luonto"

"Podczas trzęsienia ziemi siedemnastoletnia Chloris zostaje uratowana przez monstrualne ptaszysko. Orzeł jest Homanilem - dwudziestoletnim chłopakiem o imieniu Gratus. Zabiera dziewczynę do Luonto - osady, będącej odpowiednikiem biblijnej arki. Homanile żyją pod ludzką postacią, lecz gdy do głosu dochodzą silne emocje, ulegają przemianie w zwierzęta. 
Między Chloris a Gratusem rodzi się zakazane uczucie. Jaką misję mają do spełnienia Homanile? Czy związek człowieczej dziewczyny z Homanilem ma szansę na przetrwanie?"- Florence Hinckel "U4. Yannis"

"Przed katastrofą Yannis, syn imigrantów z Algierii, o nic nie musiał się troszczyć. Miał się tylko dobrze uczyć, a resztę czasu mógł spędzać przy komputerze. Podobnie jak pozostali tytułowi bohaterowie jest Ekspertem w grze komputerowej Warriors od Time. Ostatni przed apokalipsą komunikat mistrza gry Khronosa zwoływał Ekspertów do Paryża i obiecywał możliwość przeniesienia się w czasie, by uratować świat. Yannis wyrusza więc w podróż do Paryża. Piękno i nieprzewidywalność świata okazują się dla niego lekarstwem na zdradę, manipulację i okrucieństwo."

- Carole Trébor "U4. Jules"

"Przed katastrofą Jules uczył się w zwykłym paryskim gimnazjum. Podobnie jak pozostali tytułowi bohaterowie serii jest Ekspertem w grze komputerowej Warriors od Time. Jego awatar, Spider Snake, to dzielny, silny i niezwykle inteligentny wojownik. Ostatni przed apokalipsą komunikat mistrza gry Khronosa zwoływał ekspertów do Paryża i obiecywał możliwość przeniesienia się w czasie, by uratować świat. Czy wiara w obietnicę Khronosa wystarczy, żeby przetrwać? Czy gimnazjalista stanie się wojownikiem?"

Zakupy potargowe, bo tam było drogo ;)- Robert Seethaler "Całe życie"

"Andreas Egger to prosty człowiek, który wiedzie spokojne, wypełnione fizyczną pracą życie w sercu austriackich Alp. Mężczyzna stara się nie odciskać piętna na otaczającej go naturze, ale ta nie zawsze okazuje mu swoją wdzięczność. Nic, nawet miłość, nie burzy ładu i monotonii jego codzienności. Gdy w dolinę wkracza cywilizacja, idylliczny świat nieodwracalnie się zmienia. Bo przecież jedyną pewną w życiu rzeczą jest zmiana."

- Ewelina Tondys "Habit zamiast szminki czyli zakonnice zabierają głos"

"To nie jest książka o wyborze między Bogiem a kobiecością, ani książka o kobietach "z innej planety". Przełamuje stereotypy na temat zakonnic bez uciekania się do "religijnego makijażu" To ważna i potrzebna książka.
Kobiety od czasów Chrystusa odgrywały wielką i niczym niezastąpioną rolę w Kościele. Habit zamiast szminki w bezpośredni i bardzo autentyczny sposób ukazuje, jak czynią to dziś siostry zakonne. Książka wciąga czytelnika w wielobarwny świat kreatywnych i mądrych kobiet, które ofiarowały swoje życie Bogu oraz ludziom."

- Elżbieta Cherezińska "Harda"

"Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały jednak znacznie dalej. Chciała zostać królową. 
Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka - przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę. 
Harda to opowieść o kobiecie niezwykłej, której losy nierozerwalnie wplatają się w dzieje Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Namiętności, walka o tron, krwawe bitwy oraz zniewalające historie to królestwo, po którym Elżbieta Cherezińska porusza się z lekkością i drapieżnością sokoła."

Tak minął maj, okraszony cudownymi pozycjami, których okazało się więcej niż się spodziewałam. Wypełniony ciekawymi lekturami, bieganiem po targach, wspaniałymi spotkaniami, cudownymi prezentami i czytaniem :). A jak Wasz maj?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz