poniedziałek, 1 maja 2017

Podsumowanie kwietnia 2017 + book haul
Byłam przekonana, że nie przeczytam tylu książek w kwietniu, zważywszy na to, że udaje mi się przeczytać około 4 pozycje miesięcznie. Okazało się, że było lepiej :). Historii było dużo i to z najróżniejszej tematyki, przyszło do mnie sporo niespodzianek, nie tylko książkowych. Jednym słowem kwiecień był zaczytany i różnorodny :).


Recenzje:1. O. Leon Knabit "Przestań narzekać. Zacznij żyć" - zaczęłam od mądrej, dwutomowej pozycji, która pozwala poukładać sobie w głowie, świetnie nadaje się do lektury przy porannej kawie i zatrzymuje na chwilę w zwariowanym świecie. 

2. Ks. Adam Boniecki "Powroty z bezdroży. Notatki na marginesach Biblii" - ks. Bonieckiego cenię za wielką mądrość i jego sposób pisania. Teksty czyta się naprawdę świetnie, nie tylko w okresie Wielkiego Postu. Dużo tu ciekawostek, treści, do których dotarłam po raz pierwszy. W końcu autor to doświadczony kapłan i pisarz. 

3. Piotr Durak "Świątynie wygnane" - czytania może nie było tutaj dużo, choć cudownie wyłuskiwać perełki przeżyć spośród encyklopedycznych opisów, ale zdjęcia są piękne i wzbudzają masę emocji. 

4. Marek Zając "Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 93 odsłonach" - to jedna z tych książek, które sprawiają, że chcesz coś zgłębić, wyrobić sobie zdanie i zaczynasz inaczej podchodzić do człowieka. 

5. Lauren Groff "Arkadia" - powieść, która zaskoczyła mnie tym, że jest zupełnie inna niż mi się wydawało. Jedna z literackich perełek, które urzekają pięknem języka, są wymagające w odbiorze i sytuują się na granicy jawy i snu. 


Na blogu pojawił się wpisy:

Złap się za Słowo dzień 86-92 - chwilowo robię przerwę od wpisów z tej serii


Poza zrecenzowanymi książkami:


- przeczytałam "The call" Peadar'a O'Guilin'a
- przeczytałam "Boga w wielkim mieście" Katarzyny Olubińskiej
- zaczęłam czytać "Księgę kłamstw" Teri Terry
- nadal czytam "Powieść (anty)feministyczną z mięsem w tle" Poli Styx oraz "Lolitę" Vladimira Nabokova


Nowe książki u mnie:Od wydawnictwa Czwarta Strona dostałam kilka wspaniałych książek, za które serdecznie dziękuję :)

- Peadar O'Guilin "The call"Co byś zrobił, mając tylko chwilę, żeby uratować swoje życie, a zegar już zaczął odliczanie? Trzy minuty. Nessa, Megan i Anto wiedzą, że pewnego dnia znajdą się w przerażającej krainie, do której zostaną Wezwani. Dwie minuty. Na nieznanym terenie ruszą za nimi bezwzględni łowcy, którzy zrobią wszystko, by ich dopaść i zabić. Minuta. A Nessa nie może biegać. Czy mimo porażenia nóg ma szansę na przeżycie, kiedy przyjdzie pora jej Wezwania? Czas płynie."

- Patrycja Gryciuk "Trzy godziny ciszy""Przez trzy godziny ciszy można wyjaśnić sobie tyle, co przez tygodnie rozmów, a wysyłając pusty list, wyrazić więcej niż za pomocą tysięcy słów. Kiedy Patrycja dowiaduje się, że jest śmiertelnie chora, postanawia rzucić wszystko i wrócić do Gourdon - małej miejscowości na południu Francji, gdzie w dzieciństwie jeździła na wakacje. Jednocześnie próbuje sprowadzić tam Marnixa, miłość jej życia, z którym nie miała kontaktu od dziewięciu lat. Jednak czy powrót do przeszłości, w przeddzień żegnania się ze światem, to aby na pewno dobry pomysł?"

- Karolina Wilczyńska "Wędrowne ptaki" (z cudowną okładką <3)"Malwina nigdy nie czułą się tak samotna. Nagła śmierć ojca, problemy z matką i konieczność stawienia czoła niespodziewanym wyzwaniom przewracają jej świat do góry nogami. Na szczęście każdy medal ma dwie strony - życiowe zmiany to także okazja do poznania samej siebie. Wkrótce mieszkanka bloku przy ulicy Kwiatowej przekona się, co tak naprawdę jest dla niej ważne i czy w trudnych chwilach może liczyć na przyjaciół. Czy uda jej się pokonać problemy i zawirowania? Czy odnajdzie się w nowej życiowej roli?"

- Alwyn Hamilton "Buntowniczka z pustyni" (kolejna przepiękna okładka <3)"Bezkresne piaski pustyni przemierzają tajemnicze bestie, w których żyłach płynie czysty ogień. Krążą pogłoski, że istnieją jeszcze takie miejsca, gdzie Dżiny wciąż parają się czarami. Każda noc pośród wydm pełna jest niebezpieczeństw i magii. Jednak osada Dustwalk to zabita deskami dziura, którą nastoletnia Amani pragnie opuścić przy najbliższej okazji. 
Buntowniczka wierzy, że dzięki talentowi w posługiwaniu się bronią, uda jej się uciec spod opieki despotycznego wuja. Podczas zawodów strzeleckich poznaje Jina - tajemniczego i przystojnego cudzoziemca, który może jej pomóc w realizacji planów. Amani nie przypuszcza jednak, że jedyna ryzykowna decyzja zmusi ją do ucieczki przed Armią Sułtana, ramię w ramię ze zbiegiem oskarżonym o zdradę stanu."

- Przemysław Borkowski "Zakładnik""Podczas porannego programu na żywo do studia telewizyjnego wkracza uzbrojony mężczyzna. Bierze zakładników, zabija jednego z nich, a następnie odczytuje bezsensowne oświadczenie i popełnia samobójstwo.
Co popchnęło go do tego czynu? Czy był zwykłym szaleńcem, czy też człowiekiem realizującym precyzyjny plan? Psycholog Zygmunt Rozłucki i dziennikarka Karolina Janczewska - świadkowie tego wydarzenia - postanawiają odpowiedzieć na te pytania kręcąc reportaż. Ich podróż śladami zamachowca niespodziewanie zamieni się w śledztwo dotyczące tajemniczej śmierci sprzed lat. Czy zdołają rozwiązać zagadkę z przeszłości? Czas goni, a od wyniku ich poszukiwań zależeć może życie kilku całkiem niewinnych młodych ludzi."


Od wydawnictwa Znak otrzymałam oczekiwaną "Arkadię" Lauren Groff, którą recenzowałam już na blogu. Serdecznie dziękuję :)."Ridley, zwany Lutkiem, urodził się w Arkadii - hipisowskiej komunie - w dniu jej powstania. Wśród Wolnych Ludzi dorasta, przeżywa najważniejsze inicjacje, spotyka Helle - miłość swojego życia. Kiedy chłopiec ma czternaście lat, Arkadia upada, a on i rodzice opuszczają ją jako ostania rodzina. Czy na zawsze?
Ridley po raz pierwszy styka się ze światem zewnętrznym, jego okrucieństwem i pięknem. Nowy Jork, do którego trafia, jest dziki i obcy. Choć ona sam się przystosowuje, odnajduje swoją życiową pasję, małżeństwo jego rodziców, którzy w pozornie pozbawionej zasad Arkadii tworzyli trwały związek, rozpada się. Dwadzieścia lat po opuszczeniu komuny w życiu Ridleya pojawia się ukochana Helle, a uśpione marzenie o idealnym świecie odżywa."Od Wydawnictwa Młody Book otrzymałam "Księgę kłamstw" Teri Terry" z piękną i hipnotyzującą okładką <3"Na pogrzebie matki Quinn dokonuje niewiarygodnego odkrycia. Ma siostrę bliźniaczkę, Piper, podobną do niej jak dwie krople wody. Ale dlaczego siostry zostały rozdzielone? Dlaczego Piper mieszkała z rodzicami w pięknym domu, podczas gdy Quinn, niczym niebezpieczne zwierzę, zamknięto u babci w Dartmoor? 
Przed siostrami stopniowo odkrywa się mroczna przepowiednia. Z czasem staje się jasne, że jedna z nich kłamie."Wydawnictwo WAM po raz kolejny obdarowało mnie cudownymi pozycjami oraz energetycznym kubeczkiem na kawę i wspaniałym notesem z ołówkiem. Za wszystko serdecznie dziękuję <3.- Dariusz Piórkowski "Spodziewaj się dobra""Życie chrześcijanina to więcej niż gorączkowe unikanie grzechu (niemożliwe), czy nienaganna perfekcja (zabójcza). Perspektywa uczniów Jezusa to "osiąganie pełnego podobieństwa do Boga". Duchowość ignacjańska pokazuje, że Bóg zaprasza cię do współpracy w konkretnej, nieraz bardzo przyziemnej codzienności. Daje narzędzia do podjęcia tej współpracy. Gdy odkryjesz, jakie jest nastawienie Boga względem ciebie, doświadczysz prawdziwego Dobra. Tylko tego możesz się po Nim spodziewać."

- Benedytk XVI "Poznanie prawdy. Wykłady papieskie""Joseph Ratzinger po objęciu Stolicy Apostolskiej nie stracił niczego z przenikliwości, którą wyróżniał się jako młody teolog, biskup, kardynał i Prefekt Kongregacji Nauki i Wiary. Świadectwem tego są wykłady, które Benedykt XVI wygłosił podczas swojego pontyfikatu. Zachwycają jasnością i precyzją przekazu - widać w nich myśliciela, którego wielkość polega na prostym ujmowaniu rzeczy najtrudniejszych.
Benedykt XVI podejmuje kluczowe pytania, z którymi zmaga się nasza cywilizacja: Jaka jest rola rozumu w życiu wiary? Na czym polega misja Kościoła w dzisiejszym świecie? Gdzie szukać kryterium podejmowania decyzji w życiu publicznym? Jak wreszcie w świecie płynnych wartości odkrywać prawdę i uczynić ją centrum swojego życia?"

- Marek Kamiński "Idź własną drogą""Spotkania z Markiem Kamińskim przyciągają tłumy. Wiele osób przyznaje że kontakt z nim odmienił ich życie. Jaka jest tajemnica jego życiowej filozofii? Co go inspiruje? Skąd czerpie siły?
W bardzo osobistej rozmowie z Joanną Podsadecką słynny podróżnik po raz pierwszy opowiada o swojej najważniejszej podróży. Ta wędrówka wiodła przez wiele nieznanych lądów, ale nie widać jej na fotografiach. Jest to droga, która prowadzi poza sukcesy i osiągnięcia, do poznania tego, co w życiu najważniejsze. W tej intymnej książce Marek Kamiński dzieli się swoimi wewnętrznymi zmaganiami i odkryciami.
Po wielu latach poszukiwań zdobywca biegunów dociera do najważniejszego ze swoich życiowych celów. Również ty zaufaj intuicji i przekonaj się, że nie ma rzeczy niemożliwych."

- Marek Zając "Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 93 odsłonach""Żył 93 lata (1922-2015). Nie sposób tu wymienić wszystkich jego honorowych tytułów, odznaczeń, książek i stanowisk politycznych. Był więziony w Auschwitz, w czasie wojny walczył w AK i pomagał Żydom, następnie stał się architektem dialogu polsko-niemieckiego. I nieustanni trzymały się go żarty.
Marek Zając, znany dziennikarz i współpracownik Władysława Bartoszewskiego, w 93 anegdotach odsłania jego intrygujące oblicze i inspirującą osobowość. Angela Merkel, Colin Powell, Jan Paweł II... - wielu bohaterów tej książki dobrze znamy, jednak jeszcze nigdy ich spotkania z Profesorem nie zostały przedstawione w tak barwny sposób. Każdy z obrazków to kolorowy kamyczek mozaiki składającej się na portret człowieka, który zmienił postrzeganie Polski w świecie."

- Reyes Monforte "Burka miłości""Wspólne życie młodej Hiszpanki Maríi i przystojnego Afgańczyka Nasrada przypominało piękny sen. Pewnego dnia postanowili jednak opuścić Europę i wyruszyć do Afganistanu. Wyjazd stał się początkiem wieloletniej udręki. Islamski kraj okazał się dla młodej dziewczyny więzieniem, a burka, okrywająca Maríę od stóp do głów, jego symbolem.
W państwie talibów kobieta jest własnością mężczyzny. Cudzoziemki traktuje się jeszcze gorzej. Czy można uciec z tego więzienia? Czy miłość męża pozwoli Maríi przetrwać ten koszmar?"

- Krystyna Rożnowska "Można oszaleć" czyli książka, którą ogromnie chcę przeczytać, która niezwykle mnie zaintrygowała i za którą zabiorę się jako pierwszą."Sto lat temu otwarto szpital psychiatryczny zaprojektowany według najmodniejszych wzorców. Do dziś przybywają do niego chorzy, aby szukać pomocy i odzyskiwać równowagę w cieniu wiekowych drzew. 
Reporterka Krystyna Rożnowska po raz pierwszy odwiedziła szpital w Kobierzynie trzydzieści lat temu. Rozmawiała wtedy z pacjentami stłoczonymi w szarych salach. Zapamiętała ich wylęknione oczy i zniszczone piżamy, ale również ciężką pracę lekarzy i pielęgniarek. Później wielokrotnie wracała, aby obserwować zdumiewające przeobrażenia. W dzisiejszym zdyszanym świecie to miejsce jest dla wielu azylem, o którym wolą nie mówić, gdy wracają do codziennych zajęć.
Szpital w Kobierzynie to żywy organizm, który od wieków zmienia swoje oblicze. Jego historia to fascynująca biografia nas wszystkich, bardziej lub mniej zagubionych w meandrach ludzkiej psychiki. Poznaj samego siebie."

Od autora Piotra Duraka otrzymałam album fotograficzny "Świątynie wygnane", za który serdecznie dziękuję :). 
W konkursie księgarni internetowej Bonito wygrałam książkę o ks. Kaczkowskim. Serdecznie dziękuję :)

- Katarzyna Szkarpetowska "Jego portret. Opowieść o ks. Janie Kaczkowskim""Bezkompromisowy, ale czuły. Zakochany w kapłaństwie. Prowadził hospicjum, jednocześnie zmagając się z chorobą. "Onkocelebryta" - tak mówił sam o sobie. I chociaż wiadomo było, że jego stan jest ciężki, śmierć w marcu 2016 roku wydała się zdecydowanie przedwczesna. 
Jednak ludzie, którzy osobiście poznali księdza Jana, powtarzają: "on cały czas jest z nami". W poruszających rozmowach z Katarzyną Szkarpetowską wspominają jego bliskość, pasję i ... słabość do steków."

Na koniec książki, które kupiłam sobie sama. Nie jest ich wiele, bo zdecydowałam się jedynie na jedną książkę oraz skorzystanie z promocji Galerii Książki i zamówienie trylogii Danielle L. Jensen- Danielle L. Jensen "Porwana pieśniarka""Klątwa rzucona przez czarownicę na pięć stuleci uwięziła trolle w mieście pod gruzami Samotnej Góry. Przez wieki wspomnienia o ich mrocznej i złowrogiej magii zatarły się w ludzkiej pamięci. Oto jednak pojawia się przepowiednia o związku dwóch osób, który będzie miał moc uwolnić trolle. Kiedy Cécile de Troyes zostaje porwana i uwięziona pod górą, odkrywa, że w legendach na temat trolli kryje się więcej prawdy, niż ośmieliłaby się przypuszczać.
Po przybyciu do Trollus Cécile myśli tylko o jednym: jak uciec. Trolle są jednak inteligentne, szybkie i nieludzko silne. Musi więc czekać na właściwy moment. Tymczasem dzieje się coś niezwykłego - Cécile zaczyna zakochiwać się w tajemniczym księciu trolli, któremu została poślubiona. Nawiązuje przyjaźnie. Dziewczyna powoli zdaje sobie sprawę, że może być jedyną nadzieją dla mieszkańców - trolli z domieszką ludzkiej krwi, zniewolonych przez trolle czystej krwi. W mieście wybucha bunt, a Tristan, jej mąż i następca tronu, jest jego ukrytym przywódcą.
W miarę zanurzania się w świat skomplikowanych intryg politycznych podziemnego świata, Cécile przestaje być zwyczajną córką rolnika. Staje się księżniczką, nadzieją całego ludu i czarownicą obdarzoną mocą dość potężną, by na zawsze zmienić Trollus."

- Danielle L. Jensen "Ukryta łowczyni""W mieście pod górą tyran sprawuje władzę absolutną. Jedyny troll, który byłby zdolny mu się przeciwstawić, został oskarżony o zdradę i uwięziony. Cécile uciekła z mrocznego Trollus, ale już wkrótce zdała sobie sprawę, że wcale nie znajduje się poza zasięgiem władzy króla i jego manipulacji. 
Cécile mieszka z matką w Trianon i każdego wieczora występuje na deskach sceny operowej. Za dnia niestrudzona szuka Anushiki, czarownicy, która przez pięć stuleci umykała trollom. A niezależnie od tego, czy zwycięży, czy poniesie porażkę, jej bliscy zapłacą wysoką cenę. 
Aby odnaleźć Anushkę, dziewczyna musi zagłębić się w magię, która jest mroczna i zabójcza. Czarownica jest jednak przebiegła, a Cécile może się okazać nie tylko łowczynią, ale i zwierzyną."

- Danielle L. Jensen "Waleczna czarownica""Cécile i Tristan dokonali już niemożliwego, ale przed nimi jeszcze największe wyzwanie - pokonanie zła, które sami uwolnili. Szukając sposobu na ocalenie mieszkańców Wyspy i wyzwolenie trolli spod władzy tyrana, Cécile i Tristan muszą też walczyć z tymi, którzy pragną ich śmierci. Aby zwyciężyć, będą musieli postawić wszystko na jedną kartę... Ale to może nie wystarczyć. Oboje zaciągnęli długi, a koszt ich spłaty może się okazać wyższy, niż kiedykolwiek sobie wyobrażali. 
W zapierającym dech w piersiach ostatnim tomie Trylogii klątwy gra toczy się o najwyższą stawkę".


- Michael Acton Smith "Calm. Nastaw się na spokój. Wycisz umysł, zmień świat" - kupiona głównie przez zdjęcia, które widziałam na Instagramie, a które mnie zainteresowały. "Spóźnione autobusy, zalew maili, urywające się telefony, niekończące się listy zadań... Świat wciąż chce od ciebie więcej, szybciej, bardziej... Chcesz uciec od stresu współczesnego życia? Przytłacza cię nadmiar informacji? Zjawisko FOMO nie jest ci obce? Przyłącz się do rewolucji CALM! Calm otworzy ci oczy na przyjemności dnia codziennego, te zapomniane i te nigdy niezarejestrowane. Wybierz się na spacer donikąd. Poczuj smak czekolady rozpuszczającej się na końcu języka. Zgub się w labiryncie. Podnieś liść, zerwij kwiat. Wyłącz telefon na pięć krótkich minut. Ta książka cię zainspiruje. Możesz ją otworzyć w dowolnym miejscu i korzystać z niej tak, jak chcesz. Wycisz się. Bądź wolny. Bądź sobą."

Tak właśnie minął mi kwiecień, z pięknymi książkami, mądrością, miłymi prezentami od wydawnictw i masą radości. A jak Wam minął ten czas? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz