czwartek, 16 marca 2017

Book haul marzec 2017
Nazbierał mi się stos przecudownych tytułów, głównie otrzymanych od wydawnictw, zatem zapraszam na przegląd tego, co nowego pojawiło się na moich półkach. 


Egzemplarze recenzenckie od wydawnictwa Czwarta Strona - dziękuję bardzo :)Natalia Sońska, Kropla zazdrości, morze Miłości, wyd. Czwarta Strona, Poznań 2017."Kinga pogrąża się w smutku, zaniedbując pracę i przyjaciół. Czy otrząśnie się na czas, by nie stracić tego, co dla niej najważniejsze? Nie będzie łatwo, bo ilekroć wyjdzie na prostą, powracać będą do niej koszmary...
Hania tymczasem staje na początku nowej, niestety wyboistej życiowej drogi. Przeszkodą w dążeniu do szczęścia okazują się liczne zobowiązania oraz chęć osiągnięcia sukcesu. Rosnąca ambicja przyćmiewa wartości, dla których jeszcze nie tak dawno Hania była w stanie poświęcić wszystko. 
Kropla zazdrości, morze Miłości to nie tylko wspaniała opowieść o miłości, lecz także o emocjach - nie zawsze tych łatwych. Bohaterki Natalii Sońskiej wiedzą, że życie wymaga od nas dużo chęci i dobrej woli, by ład i harmonia mogły zagościć w nim na dobre."


Remigiusz Mróz, Inwigilacja, wyd. Czwarta Strona, Poznań 2017."Chłopak, który zaginął kilkanaście lat temu na wakacjach w Egipcie, odnajduje się na jednym z warszawskich osiedli. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, i mimo że rodzice rozpoznają w nim syna, on sam utrzymuje, że nie ma z zaginionym nic wspólnego.
Sytuację komplikuje fakt, że po przejściu na islam i powrocie do Polski mężczyzna znalazł się na celowniku służb. Gdy pojawiają się zarzuty, że przygotowuje zamach terrorystyczny, zwraca się o pomoc do prawniczki, która niegdyś zasłynęła obroną pewnego Roma.
Joanna Chyłka niechętnie podejmuje się sprawy. Słynie bowiem nie tylko z ciętego języka, ale także z niechęci do obcych. W dodatku nie jest przekonana, czy jej nowy klient w istocie nie planuje zamachu..."


Egzemplarze recenzenckie od Wydawnictwa Poczytne.pl - dziękuję bardzo :)


Pola Styx, Powieść(anty)feministyczna z mięsem w tle, wyd. Poczytne.pl, Gdańsk 2017.
"Ewa nie oddałaby kilkudziesięciu polubień jej wydarzenia na Facebooku za udział w paradzie sufrażystek w Waszyngtonie w 1913 roku. 
A gdyby drogą do kariery i uznania dla współczesnej kobiety były sukcesy w ujeżdżaniu świń bez siodła, Henryka Engel bez wątpienia zajechałaby niejedną bidulkę.
Niezbadane są drogi, którymi kobieta sięga po feminizm jak po surowe mięso."


Łucja Brzozowska, Zadziwiające losy wyrazów. Zbiór felietonów, wyd. Poczytne.pl, Gdańsk 2015.
"Czy pies łże? kto zacz Elunia Ludojadka? I czy dziennikarz poważnej gazety może napisać, że władze litewskie olały pogrzeb Miłosza?"


Przedpremierowy egzemplarz od Wydawnictwa Młody Book - dziękuję bardzo :)Kerry Drewery, Cela 7, przeł. Patrycja Zarawska, wyd. Sonia Draga/Młody Book, Katowice 2017. (data premiery 29 marca 2017)
"Zamordowano uwielbianego przez tłumy celebrytę. Zatrzymana na miejscu zbrodni szesnastoletnia Martha Honeydew przyznała się do winy i zajęła miejsce w celi śmierci. 
Przyszła pora, aby sprawiedliwości stało się zadość.
O losie dziewczyny decydują widzowie reality TV, którzy mają siedem dni na rozstrzygnięcie, czy oskarżona ma żyć, czy umrzeć. Nie ma już sędziów - jest publiczność z telefonami w ręku. Sprawa budzi ogromne emocje, bo po raz pierwszy w historii programu w celi śmierci znalazła się nastolatka.
Martha uparcie twierdzi, że jest winna, ale czy to ona pociągnęła za spust? A może rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana niż obrazy, którymi karmią nas media?
Fascynująca opowieść o tym, jak wiele jesteśmy gotowi poświęcić w imię tego, co dla nas najważniejsze."

Niedługo więcej informacji o książce i zaproszenie na dedykowaną premierze stronę :).
Cela 7 - kliknijcie w tytuł obok i przenieście się na stronę :)


Pudełko nowości od Wydawnictwa WAM czyli zmasowany atak cudowności <3 - przeogromnie dziękuję <3


Katarzyna Olubińska, Bóg w wielkim mieście, wyd. WAM, Kraków 2017."Była jedną z wielu młodych, ambitnych dziewczyn, które zjeżdżają z całej Polski do Warszawy, aby spełnić swoje marzenia. Konsekwentnie realizowała plan na idealne życie. Praca kilkanaście godzin na dobę, perfekcja w każdym calu, błyskotki wielkiego miasta. Tylko dlaczego to wszystko nie dawało jej szczęścia? W końcu, wycieńczona pustką swojego życia, zawołała: "Ratuj!". On zareagował od razu, jakby tylko czekał na ten krzyk. Przyszedł w łagodnym powiewie. 
On - Bóg, który odpowiada na nasze wołania. Ona - Katarzyna Olubińska dziennikarka programu Dzień Dobry TVN. Autorka bloga Bóg w wielkim mieście. Opowiada o swojej drodze do Boga, pięknie małych gestów, celebracji życia. Rozmawia z gwiazdami pierwszego formatu o sprawach, wobec których wszyscy jesteśmy równi: o miłości, przyjaźni, strachu, cierpieniu, śmierci, rodzinie, karierze, marzeniach, szczęściu. Co się zmienia, gdy najważniejsze wydarzenia życia przeżywa się razem z Bogiem?"


Grzegorz Kramer SJ, Bóg jest dobry... I dam się za to zabić, wyd. WAM, Kraków 2017."Jestem przekonany, że każda nowina o tym, że Bóg jest dobry, która dotrze do człowieka (...) sprawi, że człowiek będzie chciał odpowiedzieć na tę dobroć Boga, a nie jej zaprzeczyć. Właśnie dlatego ta książka Grześka Kramera jest tak ważna i tak potrzebna. (...) Grzesiek w całym swoim nauczaniu nieustannie pisze i mówi, i swoim życiem świadczy o tym, że Bóg jest dobry. Powtarza to do znudzenia, do obrzydzenia. I bardzo dobrze, dlatego że to jest coś, co trzeba mówić do końca świata i nigdy nie będzie dosyć."


ks. Adam Boniecki MIC, Powroty z bezdroży. Notatki na marginesach Biblii, wyd. WAM, Kraków 2017."Wciąż wybieramy jakieś własne drogi i nie byłoby to nawet złe, gdyby nie prowadziły one na bezdroża. Dopiero widząc, gdzieśmy zabrnęli, zaczynamy pytać o kierunek. Historia naszej wiary to historia odejść z drogi i powrotów. 
Grupa przyjaciół. Zbierają się co piątek, aby rozmawiać o tekstach Pisma Świętego. Jest wśród nich ksiądz Adam Boniecki. Piątkowe spotkania są dla niego inspiracją do niedzielnych kazań. 
Może dlatego jego słowa poruszają tak wielu z nas? Nie tylko wnikliwie studiuje Święte Księgi, ale również uważnie słucha, co na ich temat mają do powiedzenia inni - przyjaciele, mistrzowie, codziennie spotykani ludzie. 
Teraz jego niepublikowane dotąd medytacje na Wielki Post trafiają do rąk czytelników. Dołącz do tego wyjątkowego kręgu biblijnego. Zapraszamy. Kościół jest otwarty."


ks. Jan Kaczkowski, Katarzyna Szkarpetowska, Dekalog księdza Jana Kaczkowskiego, wyd. WAM, Kraków 2017."Słuchaliśmy Go, bo na co dzień żył tym, co głosił. Docenialiśmy Go, bo poważnie traktował ludzkie problemy. Podziwialiśmy Go, bo do ostatnich chwil cierpliwie odpowiadał na nasze pytania i wątpliwości. Wśród wywiadów udzielonych przez ks. Jana Kaczkowskiego znalazł się również ten, który właśnie oddajemy do rąk czytelników. To rozmowa o sprawach fundamentalnych - Dekalogu i codziennych trudnościach życia zgodnie z przykazaniami. 
Ksiądz Jan Kaczkowski nie pouczał, raczej dzielił się swoim doświadczeniem. Był wiarygodnym świadkiem i dlatego Jego słowa są tak cenne."


Richard Rohr, Nieśmiertelny diament. W poszukiwaniu prawdziwego ja, przeł. Marek Chojnacki, wyd. WAM, Kraków 2017."Czy wiesz, kim jesteś? Czy znasz swoją prawdziwą wartość? Czy masz odwagę odkryć nieśmiertelny diament?
Książka ojca Richarda Rohra pomoże Ci spotkać się z samym sobą. Aby dotrzeć na to spotkanie, trzeba zdjąć maskę i zrezygnować z kontroli nad wszystkim, co nas otacza. Uwolnić się od schematów, które nas niewolą. Innymi słowy - doświadczyć śmierci fałszywego "ja". Warto, nawet, jeśli zaboli. Prawda zawsze wyzwala."


ks. Mirosław Maliński, Zatrzymaj się albo giń, wyd. WAM, Kraków 2017."Żyjemy w tym świecie, a nie innym. W świecie, który pędzi, a my razem z nim. Dlatego ta książka wypełniona jest bardzo krótkimi refleksjami, każdą z nich można przeczytać w niecałe dziesięć minut. Czy to wystarczy? By złapać grunt pod nogami, wystarczy. Podobnie jak we francuskich oddziałach Legii Cudzoziemskiej, ćwiczonych do walki w bardzo trudnych warunkach, zawołaniem stał się okrzyk: "Maszeruj albo giń!", tak w naszym pędzącym świecie hasłem, które może nas ocalić, jest: Zatrzymaj się albo giń!"


Tomasz Nowak OP, Tomasz Gaj OP, Mirra i pomarańcze, wyd. WAM, Kraków 2016. (czas trwania 3 godz.)"Mirra jest symbolem goryczy. Wszystkiego, co w naszym życiu trudne i zranione. Zapach pomarańczy jest symbolem dominikańskiej świętości - radości, wolności, nieustannego bycia w drodze. Obie te rzeczy mówią o Bogu, który niezmordowanie szuka człowieka. Leczy zranienia i zbawia. 
Dzięki rekolekcjom Mirra i pomarańcze odkryjesz, jak cenny jesteś w oczach Boga. Poznasz wiele ciekawych anegdot z życia św. Dominika i zakonu kaznodziejów. Usłyszysz historie opowiedziane z pasją i zaangażowaniem przez dwóch dominikanów. Z różnej perspektywy i na wiele sposobów."


Miłość. Mądrość świętych kobiet, pod red. Klaudii Adamus, wyd. WAM, Kraków 2017. "Miłość to owoc, który jest dostępny o każdej porze roku i znajduje się w zasięgu każdej ręki. Możesz go zebrać każdy, bez żadnych ograniczeń. (Matka Teresa z Kalkuty)
Miłość to nie tylko uczucie. Kochać można wyłącznie wtedy, gdy człowiek chce się zaangażować i opiera się na trwałym fundamencie, którym nie mogą być jedynie przelotne i w dodatku przyjemne przeżycia. Święty Augustyn przekonał się o tym po wielu latach szukania miłości po omacku. A gdy ją znalazł, napisał w Wyznaniach: 'Nie jakimś mglistym uczuciem, lecz stanowczym wyborem kocham Ciebie, Panie'".


Moje zakupy z nieprzeczytane.plA. Scott Berg, Geniusz, przeł. Jakub Jedliński, wyd. Czwarta Strona, Poznań 2017. 
"Max Perkins to człowiek, dzięki któremu narodziły się prawdziwe gwiazdy literatury: F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway i Thomas Wolfe. 
Sam pozostawał w cieniu swoich słynnych podopiecznych, służąc im jako redaktor, krytyk, doradca, kredytodawca, psychoanalityk, wreszcie przyjaciel. Niezwykle bliskie relacje, które łączyły Perkinsa z najsłynniejszymi pisarzami, sprawiają, że jego biografię czyta się niczym fascynującą powieść."


Adam Szustak OP, Plaster miodu, wyd. Znak, Kraków 2015."Jeżeli wziąłeś tę książkę do ręki, to znak, że nadszedł twój czas. Czas na zmiany!
Szczerze. Konkretnie, Wprost do ciebie. Ojciec Adam Szustak nie bawi się w konwenanse, nie owija w bawełnę, nie marnuje czasu. Po prostu mówi, jak jest. Dlatego Plaster miodu to nie są zwykłe rekolekcje. To Słowa, które wytrącą cię z letargu, pozwolą pokonać niemoc i zobojętnienie, a jeśli trzeba - osłodzą również twoje życie. Bo Bóg nigdy nie zniechęca, a powrót do Niego zawsze jest możliwy. Tylko od ciebie zależy, czy dasz sobie szansę. 
Nigdy nie jest za późno, by spotkać Go na nowo!"


Adam Szustak OP, Góra obietnic, wyd. W drodze, Poznań 2015."Nazwałem tę książkę Górą obietnic, ponieważ w tym wyrażeniu kryje się dla mnie bardzo istotna perspektywa odczytania Dziesięciu przykazań. Zwykliśmy przykazania traktować jako zbiór nakazów i zakazów, pouczeń i wskazówek, które mają kształtować życie człowieka wierzącego. Jest to swoistego rodzaju kwintesencja moralności. I nie mam wątpliwości, że tak rzeczywiście jest. Ale jednocześnie wydaje mi się to czymś bardzo zawężającym perspektywę i de facto czymś, co obdziera przykazania z ich niezwykłej zawartości i piękna". 


A co pojawiło się nowego na Waszych półkach?


4 komentarze:

 1. "Kropla zazdrości, morze Miłości" i nowy Mróz - zazdroszczę, tak bardzo! :)

  A jeśli chodzi o Kaczkowskiego, to za parę dni będę czytać "Czekam na was, ale się nie spieszcie. Ks. Kaczkowski we wspomnieniach rodziny i przyjaciół" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo dobra przyszło do mnie teraz :). Czekam niecierpliwie na Twoją recenzję. Widziałam tę książkę, jestem jej bardzo ciekawa :). Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń
 2. "Kropla zazdrości, morze miłości" oczywiście przeczytam, podobnie jak "Inwigilację", tylko zastanawiam się kiedy na to wszystko znajdę czas :D Piękny jest Twój stosik, zazdroszczę! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :). Ja też czasami nie ogarniam, kiedy to pochłonę ;). Dobrze, że audiobooków bardzo lubię słuchać podczas sprzątania, piekę dwie pieczenie na jednym ogniu :). A jak powoli wydobywam się z recenzenckich, to pojawiają się kolejne :) cudowne jest życie książkoholika :D

   Usuń