niedziela, 12 czerwca 2016

Gorzka słodycz życia - Cacao DecoMorreno "Najwyższa jakość"


Nie mam pojęcia jak przegapiłam tego pisarza. W końcu buszuję w książkach i to dość regularnie. A jednak umykał przed mym wzrokiem, chował się, ale do czasu. Nagła popularność DecoMorreno zaskoczyła mnie, jednak właśnie dzięki rosnącej fali uwielbienia, mogłam poznać jego twórczość J.

Najwyższa jakość” opowiada niby prostą historię, ale to tylko pozory. Ciemny, gęsty klimat codziennego życia, miłosne uniesienia, niezwykłe zwroty akcji, zaskakujące i całkowicie niespodziewane zakończenie, tak w skrócie mogłabym przedstawić fabułę. Autor wychodzi od wydawać by się mogło najbardziej banalnej rzeczy, zapoznania czytelnika z żywotem pracownika sklepu, który nie różni się na pozór od żadnego z nas. To jednak tylko złudzenie. DecoMorreno przedstawia smaczki codzienności przeplatanej niepowodzeniami, które przecież dotykają wszystkich, do tego wielkie marzenia, zwykłe dni pokazane od jasnej i ciemnej strony, po prostu prawdziwe życie, które bywa szare, ale i nasycone kolorami. Autor kreśli świat, który jest niezwykle subtelny niczym dobra czekolada, pełen wyrazu jak cynamon, czy w końcu aromatyczny niczym pomarańcza. Gęsty od emocji, wielobarwny, splatający gorycz ze słodyczą, tworzący świetną i niezapomnianą mieszankę, która wręcz odurza ilością doznań.

Napisana pięknym językiem, którym czytelnik delektuje się niczym najlepszym przysmakiem, wciągająca, urocza, poruszająca, mądra i niezwykle życiowa. Cacao DecoMoreno podnosi poprzeczkę bardzo wysoko. Zwykłe wydarzenia łączą się tu z filozoficznymi przemyśleniami i ogromnie szczegółowymi opisami. „Najwyższa jakość” to książka wobec której nie można przejść obojętnie, dlatego nie dziwi wyprzedany nakład. Wydawca stanął jednak na wysokości zadania i spragnionym wysokiej literatury czytelnikom zapewnił nowe, piękniej wydane egzemplarze, do których dołącza przepisy na pyszne ciasta. Zastanawia mnie, czy owe specjały pochodzą bezpośrednio od autora, czy są dodatkiem wprowadzonym przez wydawcę. Jaka nie byłaby prawda, zapewniają smacznie spędzony czas, a przy książce, kubku kakao i ciasta szybko ubywa. I tylko smutek, gdy książka się kończy...

Jeśli zatem literatura nie jest Ci obca, lubisz niezapomniane historie, musisz sięgnąć po dzieła DecoMorreno, który szturmem podbija książkowy świat i zasłużenie zdobywa kolejne głosy uznania. Ja długo nie wytrzymałam i musiałam sprawić sobie egzemplarz jego książki. Jeśli dodam, że są one w naprawdę rewelacyjnej cenie, nie pozostaje nic innego, jak gnać do sklepu po swój egzemplarz, bo nie znać DecoMorreno to iście literacki wstyd!!!

Cacao DecoMorreno, Najwyższa jakość, wyd. Extra Ciemne, Warszawa 2016.


Mam nadzieję, że uśmiechniecie się przy tym tekście. Weźmiecie do ręki kubek kakao, kawy, herbaty, soku, jakieś ciasto, jeśli lubicie i pogrążycie się w świecie wyglądającym do Was ze stron wybranej lektury, bo czytać ogromnie warto! Pięknej lektury i wiele uśmiechu dla Was J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz