poniedziałek, 6 lipca 2015

O tym, co w lecie u mnie na tapecie czyli co przeczytać w wakacje - cz. 1

Zastanawiam się właściwie w jakiej strefie klimatycznej się znajduję ;-) bo to, co podawano mi do wiadomości na geografii nijak się ma do tego, co jest za oknem, ale że szkołę skończyłam już jakiś czas temu, więc uznam, że od tego czasu mogło się jednak coś zmienić ;-).

Dzisiaj przygotowałam dla Was spis książek, po które warto sięgnąć podczas wakacji. Recenzje części z nich już są na blogu, większości jednak dopiero się pojawią. Mam nadzieję, że spodoba się Wam to, co tu znajdziecie :-)

1. Dla lubiących podróże
Tanis Rideout "Ponad wszystko" - to historia o zdobywaniu Mount Everestu, ale również o tęsknocie za ukochanym człowiekiem, zmaganiu się z uczuciami, słabościami, ograniczeniami. 

J.R.R. Tolkien "Władca pierścieni" - co prawda nie trzeba, żeby Sauron dodatkowo podgrzewał atmosferę, ale lato to dobry czas na odświeżenie sobie lub przeczytanie o wspaniałej przygodzie, sile przyjaźni, magii i zwycięstwie dobra nad złem oraz co najważniejsze o niezwykłej podróży przez Śródziemie.2. Dla ochłody

 


Charles Martin "Pomiędzy nami góry" - opowieść o wielkiej sile poświęcenia dla drugiego człowieka, ogromnej miłości i tęsknocie za ukochanym człowiekiem. Książka głęboko zapadająca w serce i jedna z tych, które koniecznie trzeba przeczytać

Mark Helprin "Zimowa opowieść" - dla równowagi w przyrodzie kolejna historia ze śniegiem w tle. Rzecz o miłości, ale również o tym, co ważne w życiu, o poszukiwaniu siebie. Współczesna baśń, którą warto poznać.

3. Z dreszczykiemMarta Guzowska "Ofiara Polikseny" i "Głowa Niobe"- kryminalne zagadki, trochę historii i jeden niezwykły archeolog, którego pokochała Anita z Book Rewievs ;-)


Remigiusz Mróz "Wieża milczenia" - tajemnicza zagadka seryjnego mordercy, fenomenalny Scott Winton i wartka akcja, czego chcieć więcej?
Sigge Eklund "W głąb labiryntu" - trochę kryminału, trochę psychologii. Historia o zniknięciu dziewczynki, która nie interesuje swoich rodziców, opowiedziana z różnych punktów widzenia. 

4. Jak wakacje to o miłości :-)
Agnieszka Olejnik "Dziewczyna z porcelany" - o zderzeniu dwóch światów i tym, że miłość rodzi się w zaskoczeniu i nie jest wcale taka łatwa
Marlo Schalesky "Po tamtej stronie nocy" - nie mogło zabraknąć oczywiście serii Labirynty. Ona leży w śpiączce, czuwa przy niej mąż. Madison przeżywa dramat utraty wzroku, Paul szuka swojego miejsca w życiu. Łączy ich miłość mimo wszystko, ta która sprawdza się w ogniu ciężkich chwil
Matthew Quick "Niezbędnik obserwatorów gwiazd" - jak to mówią miłość zaczyna się od przyjaźni, więc rzecz o przyjaźni, dzięki której piękniej żyć i wierzyć w lepszą przyszłośćElif Safak "Czterdzieści zasad miłości" - czy miłości można nauczyć się z wiekowej poezji? Ciekawa jestem jakie zasady odkryje przed czytelnikiem autorka :-)Stefan Türschmid "Mrok i mgła" - kochać można w każdym czasie, nawet tym najciemniejszym, stalinowskim. Z czasem również można dostrzec własne błędy i złudne przekonania. Mimo indoktrynacji bohaterka w końcu przekona się, czym są ideały, którymi żyła przez całe lata i w które tak mocno wierzyła. 

Collen Hoover "Maybe someday" - połączyła ich muzyka, z pasji z czasem wykluło się uczucie. Czy jednak łatwo powiedzieć komuś o tym, co gra w sercu? A może poczekać?


5. Podróż do przyszłości
Andy Weir "Marsjanin" - wyprawa na Marsa i niespodziewana szkoła przetrwania na czerwonej planecie, tego nie powstydziłby się nawet Bear Grylls


Tomasz Fijałkowski "Antipolis" - co prawda to raczej powrót do przeszłości albo świata alternatywnego, w którym rzeczywistość boska przenika się z ludzką. Pełna niezwykłych wydarzeń, wielu pytań i niesamowitego klimatu, po prostu ogromnie wciągająca książka.6. Do przemyślenia
Gavin Extence "Wszechświat kontra Alex Woods" - książka pełna humoru i nieprzewidywalnych zdarzeń. Po prostu świetna lektura o niezwykłej przyjaźni i życiu.


R.J. Palacio "Cud chłopak" - historia o zmaganiu się z otoczeniem oraz o tym, jak mimo trudności i inności być po prostu szczęśliwym.Donna Tartt "Szczygieł" - powieść, która wywołuje skrajne emocje od zachwytów do znienawidzenia. Historia mężczyzny, któremu nieustannie towarzyszy obraz ukochany przez jego matkę. 
7. Dla miłośników prawdziwych historii
Anna Herbich "Dziewczyny z Syberii" - wzruszająca opowieść o tym, że nadzieja nigdy nie gaśnie, a człowiek jest w stanie przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach, jeśli nie zapomni o najważniejszych rzeczach.

Gabriel Glinka "Bandyta" - potwierdzenie teorii, że dopóki żyjemy, zawsze możemy coś zmienić, że nie można przekreślać człowieka, choćby był najgorszy. Opowieść o przemianie, która zdumiewa i wzrusza

Ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka "Życie na pełnej petardzie" - przy odpowiedniej determinacji można osiągnąć wszystko. Wywiad z człowiekiem, który poświęcił swoje życie służbie Bogu i drugiemu człowiekowi - tym chorym, którzy są już u kresu swej drogi. To pierwsza część listy książek, które może przypadną Wam do gustu i po które można sięgnąć w te upalne i chłodniejsze dni lata. 
Jeśli chcielibyście o którejś poczytać w recenzji, dajcie znać.  Napiszcie również o tym, co Wy czytacie w wakacje. Tymczasem do usłyszenia :*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz