środa, 1 kwietnia 2015

Smaczny kąsek – Izabela Chojnacka-Skibicka „Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica”
„ – Kimkolwiek jesteś, wiem, że potrzebujesz pomocy i ja ci pomogę. Mam do ciebie tylko prośbę, żebyś naprowadził mnie, bo nie wiem od czego zacząć. I nie wyskakuj mi czasem z szafy, bo zawału dostanę. I dzieci mi nie strasz, proszę…” – s. 29Chcecie przepis na lekką, smakowitą książkę? Proszę bardzo:

Składniki:

- jedna szalona, pozytywnie nastawiona do życia i uwielbiająca wiejskie-sielskie klimaty bohaterka,

- jej rodzina,

- kilka przyjaciółek od serca,

- jeden przystojny i smutny duch,

- mała wioska skrywająca w sobie tajemnice przeszłości,

- nawiązania do historii,

- dużo przyrody,

- prywatne śledztwo,

- kolejni bohaterowie pomagający odkryć zagadkę, 

- przepis na zupę z pokrzyw,

- lekki i pełen humoru język,

- optymistyczne zakończenie historii


Sposób przygotowania:

   Zosię, niezwykle sympatyczną, żywiołową bohaterkę, która umiłowała życie na wsi umieszczamy w Kleciu, w pięknym, starym domu, będącym ucieleśnieniem jej marzeń. Następnie powoli wprowadzamy czytelnika w historię jej małżeństwa, w którym mocno oddaliła się od męża. Ukazujemy silne i pełne ciepła relacje łączące matkę z małym Konradem i nastoletnią córką Laurą. Codzienność wypełnioną dbaniem o dzieci i organizowaniem swojego wolnego czasu niekończącymi się przemeblowaniami, gotowaniem, czytaniem, napawaniem się pięknem przyrody oraz smutkiem i tęsknotą za mężem urozmaicamy niespodziewanym gościem. 

   Konfrontujemy kobietę z zamieszkującym jej dom duchem polskiego żołnierza i rozkręcamy akcję. Od tego czasu uważnie obserwujemy poczynania Zofii w dochodzeniu do prawdy. Stopniowo wprowadzamy nowych bohaterów (Martę, Zenka, Henryka, Bernarda, Stanisławę, Christinę i wielu innych), którzy pomagają jej w iście detektywistycznym dochodzeniu do nieznanej przeszłości ducha Stanisława. Bieganie między domem, coraz to nowymi źródłami informacji i obowiązkami dopełniamy przeplataniem się teraźniejszej akcji z dawnymi dziejami naszej zjawy. Dołączamy do wszystkiego przygodę miłosną Stanisława, który pomimo posiadania żony zakochuje się w córce gospodarzy, u których pracuje oddelegowany jako jeniec wojenny. Kolejne fragmenty układanki powoli dopasowujemy do siebie, tworząc coraz bardziej kompletną historię. 

   Do próby znalezienia niezałatwionej sprawy bohatera dodajemy ciekawe tło historyczne i ukazywanie wojny zarówno z perspektywy Polaków, jak i Niemców oraz współczesne relacje byłych i obecnych mieszkańców Żuław, wszystko przyprawiamy lekkim, pełnym ciepła i humoru językiem i oddajemy w ręce czytelników. Po dodaniu przepisu na zupę z pokrzyw (która jeśli smakuje tak dobrze jak książka, to sobie jej nie odpuszczę), mamy smakowity literacki kąsek, na który warto się skusić J.Izabela Chojnacka-Skibicka, Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica, wyd. I, wyd. Sprzedaż Dobrej Książki Alicja Bartosińska, Tczew 2015.Za książkę serdecznie dziękuję eKulturalni.pl i Autorce :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz