piątek, 26 grudnia 2014

Zimowe książki

Ponieważ za oknem mamy niemal wiosnę, postanowiłam nieco oziębić klimat. Oto kilka pozycji mroźno-zimowych, w których albo wszystko zaczyna się od zimy albo jest ona tłem akcji. Jest ich oczywiście więcej, ja wybrałam poniższe :-)

1. Mark Helprin "Zimowa opowieść" 

Peter Lake podczas rabunku nie spodziewa się, że spotka kobietę, która odmieni jego życie. Krótka chwila wystarczy, by Beverly Penn stała się najskuteczniejszym złodziejem, jakiego znał, złodziejem jego serca. Powieść Helprina to współczesna baśń o tym, co drzemie w ludziach, o ścierających się ze sobą siłach dobra i zła oraz o miłości, która potrafi czynić cuda :-).
2. Charles Martin "Pomiędzy nami góry" 

Dwójka ludzi, którzy pragną wygrać wyścig z czasem. Ona musi zdążyć na swój ślub, on dotrzeć na czas do szpitala, by przeprowadzić operację. Nie znają się, nic o sobie nie wiedza, ale ważne wydarzenia łączą ich i czynią pasażerami tej samej awionetki. Niestety los bywa przewrotny i dochodzi do wypadku. Gdy Ashley i Ben budzą się, zostają postawieni przed trudnym faktem - wśród ośnieżonych gór przyjdzie im zawalczyć o swoje życie.


3. Kate Atkinson "Jej wszystkie życia"

Jeden dzień, wielka zamieć śnieżna, narodziny, śmierć i powtórne narodziny. Bohaterka, która jak w "Dniu świstaka" ma możliwość przeżywania chwil od nowa. Czy jest to dobre dla człowieka? Czy można chcieć żyć kilka razy i w końcu ułożyć sobie przyszłość tak, jak się tego pragnie? A może zamiast błogosławieństwem, taka możliwość staje się przekleństwem?
4. Richard Paul Evans "Szukając Noel"

Czasami życie zdaje się nas przerastać. Kiedy wszystko się nie udaje, człowiekowi zaczyna brakować nadziei. W takim stanie znajduje się Mark Smart. Po śmierci matki i wielu niepowodzeniach życiowych, dochodzi do tego punktu, w którym nie chce już dalej egzystować. Na swojej drodze spotyka jednak Macy, która udowadnia, że można żyć nawet po bardzo trudnych przejściach. Dziewczyna opowiada mu o przeszłości naznaczonej przerzucaniem z jednej rodziny zastępczej do drugiej oraz rozłąką z siostrą. Pomiędzy tą dwójką zranionych ludzi zaczyna rodzić się uczucie, a to dopiero początek wydarzeń...

5. Charles Dickens "Opowieść wigilijna" 

Któż nie zna tej książki i jej wersji filmowych, a nawet kreskówkowych? Ebenezer Scrooge to synonim skąpstwa, nieczułości, egoizmu, małostkowości i wszystkiego, co złe. A jednak mocno potrząśnięty przez duchy nagle wraca do życia. Piękna opowieść o tym, że każdy powinien zatrzymać się od czasu do czasu i zweryfikować swoje zachowanie, zastanowić się nad tym, jakie wywiera ono skutki dla otoczenia. Autor jednak daje nadzieję, mocno podkreśla, że każdy bez wyjątku może się zmienić, czasami trzeba tylko mocnego bodźca.

6. Clive Staples Lewis "Opowieści z Narnii. Lew czarownica i stara szafa" t. 1

Przybywając do starego domu rodzeństwo Pevensie nie spodziewa się, że znajdzie w nim magiczną szafę, która jest bramą do niezwykłej krainy zwanej Narnią. Świata pełnego czarów, baśniowych stworzeń oraz mrozu i śniegu. By odnaleźć Edmunda porwanego przez złą Białą Czarownicę Łucja, Piotr i Zuzanna wyruszają na pełne przygód spotkanie z Aslanem, władcą Narnii. 
7. Markus Zusak "Złodziejka książek"

Wszystko zaczyna się od podróży pociągiem przez zaśnieżoną okolicę. Narrator spotyka w nim dziewczynkę, która mocno przykuwa jego uwagę. Będzie on jej towarzyszył jeszcze nieraz podczas życiowej drogi i obserwował jak Liesel Meminger uczy się czytać ze skradzionego "Podręcznika grabarza" a następnie zanurza się w świat słów z kolejnych skradzionych książek, jak zawiązuje przyjaźnie, przywiązuje się do nowej rodziny i stara się być dobrym człowiekiem w przesiąkniętych nazistowską ideologią hitlerowskich Niemczech. 

8. Gayle Forman "Zostań, jeśli kochasz"

Jeden wolny dzień, trochę śniegu i podróż do dziadków wystarczy, by życie Mii uległo całkowitemu rozpadowi. Chwila, w której dziewczyna traci niemal wszystko wywraca jej świat do góry nogami. Pomiędzy wydarzeniami po wypadku poznajemy historię głównej bohaterki, jej relacje z bratem i rodzicami, przyjaciółmi, chłopakiem oraz miłość do muzyki. Opowieść o tym, jak trudno poradzić sobie ze stratą oraz tym, co daje nam siłę do życia i chęć do zmagania się z bolesną codziennością. 

9. Eovyn Ivey "Dziecko śniegu"

Książka, która była nominowana do nagrody Pulitzera. Oparta na starej rosyjskiej baśni o Śnieżynce, pełna magii oraz emocji opowieść o tym, jak bardzo pragniemy miłości i obecności drugiego człowieka. 

10. George Raymond Richard Martin "Gra o tron" t. 1 "Pieśń lodu i ognia"

Kolejna książka o której nie trzeba mówić, ale jeśli ma być zimowo to musiała się tutaj pojawić!!! Nadciąga zima, a mimo to możni walczą o tron, który musi być koszmarni niewygodny (wystarczy na niego popatrzeć) ;-). Spiski, intrygi, fałsz, podchody, donosicielstwo, aż strach pomyśleć, że można żyć w świecie, który nie daje żadnego oparcia, gdyż wszędzie roi się od ludzi, którym stanowczo nie można ufać i gdzie ściany mają uszy. Między bohaterami toczy się walka o władzę która tak ich absorbuje, że nie zauważają prawdziwego zagrożenia, które nadciąga zza muru, lodowej i nieprzyjaznej człowiekowi krainy, w której żyją i gotują się do ataku Inni nazywani również Białymi wędrowcami. 

Na koniec wisienka na torcie :D wszystkie książki Remigiusza Mroza, w końcu miało być mroźnie ;-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz